Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jánské Koupele stále zůstávají kulturní památkou

/FOTOGALERIE/ Noví majitelé zatím nepředložili svou vizi, jak naložit s areálem bývalých lázní.

22.5.2017
SDÍLEJ:

Co bude s areálem, který byl v roce 2005 zapsán do seznamu kulturních památek České republiky?Foto: DENÍK / František Géla

Bad Johannisbrunn nebo také Melčské lázně. Tak se také říkalo Jánským Koupelím. Největší slávu zažily patrně za Camilla Razumovského. Jedním z jejich majitelů byl i podnikatel Carl Weishun. V době největšího věhlasu se tu léčily kromě jiného choroby srdce a oběhového ústrojí.

Dnes pohled na areál spíš srdcím návštěvníků škodí. Zatímco aktivisté a památkáři boj o lázně nevzdávají a upozorňují na jejich historickou hodnotu, jiní podotýkají, že musí projít výraznou změnou, aby byly vyrvány nemilosrdnému zubu času.

Začátkem března dorazila na Ministerstvo kultury žádost nových majitelů Tomáše Berdycha a Petra Lexe o vyjmutí ze seznamu kulturních památek. K tomu, aby ministerstvo rozhodlo, potřebuje vyjádření místních úřadů a také Národního památkového ústavu. Ten si dal lhůtu poskytnutí stanoviska do začátku června.

AREÁL MÁ HODNOTU JAKO CELEK

I když se od roku 2013 památková ochrana vztahuje jen na ty nejcennější objekty, pořád podle památkářů platí, že hodnota areálu spočívá hlavně v jeho celku. Areál zajímá nejen místní občany (na jeho podporu nedávno vznikla i petice), ale i odbornou veřejnost.

Podle Petra Zahnaše ze Spolku Zálužné postoupila devastace některých objektů tak daleko, že asi nemá smysl je zachraňovat. „Byl jsem se v areálu podívat před několika dny a po zimě je vidět, že stav je opět výrazně horší. Trvat na památkové ochraně celého areálu je sice možné, ale nemá to světlé vyhlídky, protože by se situace zablokovala a areál by tím nadále pustnul," uvedl Petr Zahnaš.

Lázně tu stojí podle jeho slov více než dvě stě let. Před sto lety přišli Razumovštví a úplně je přestavěli. „Teď, opět po sto letech, by to asi opět chtělo změnu. Ale i když výraznou, přesto citlivou změnu," uvedl.

ZÁMĚR MAJITELŮ ZATÍM NENÍ JASNÝ

Zastupitelé obce Staré Těchanovice, do jejíhož katastru bývalé lázně patří, zatím nemají dostatečné informace o záměrech nových majitelů s areálem.

„Zastupitelstvo obce se dohodlo, že vyjádření nevydá dříve, než se podaří poskládat více informací o plánovaném záměru obnovy areálu v Jánských Koupelích," uvedl zastupitel a předseda kontrolního výboru Petr Chroust.

Starosta obce požádal vlastníka objektu o poskytnutí podkladů, které by napověděly, jakým způsobem chce vlastník s areálem nakládat, jak jej využívat, komu bude sloužit, případně které památkové prvky hodlá ponechat a chránit, a které už v souvislosti s novým záměrem zachovat nelze. Více snad bude jasno do červnového zasedání zastupitelstva.

Dlouhodobě situaci Jánských Koupelí sledují i členové spolku Za Opavu. „Současnou situaci vnímáme jako neudržitelnou a z toho pohledu jakoukoli iniciativu mající ambice areál oživit nebo rehabilitovat primárně vítáme," uvedl jednatel spolku Tomáš Skalík.

Podle něj Jánské Koupele, přestože jsou na pohled smutným a zdevastovaným místem, v sobě stále uchovávají génia loci a v jednotlivých případech také cenné památkové hodnoty. Klíč k řešení situace by mohl spočívat ve spojení zdánlivě protichůdných tendencí, jako je bourání areálu a vybudování nového a restaurování v podobě z dob jeho největší slávy.

„Mělo by to být ale především takové řešení, které v rámci areálu uchová jeho hodnoty a vnese novou současnou vrstvu, která umožní jeho smysluplné využití a rozvoj," dodal Skalík.

AREÁL JE STÁLE PAMÁTKOU

Žádost majitelů o vyřazení areálu ze seznamu kulturních památek dorazila na Ministerstvo kultury 7. března.

Podle památkářů z žádosti majitelů o sejmutí památkové ochrany vyplývá, že budoucí využití nepočítá se zachováním podstatné většiny stavebního souboru a že lázně nelze v žádném případě opravovat. Podle tiskové mluvčí Simony Cigánkové správní řízení o zachování, či vyřazení ze seznamu památek stále běží.

„Prozatím areál požívá plné památkové ochrany. Případnou demolicí by majitelé porušili zákon," uvedla mluvčí ministerstva.

Možnost udělit sankce mají obecní úřady obcí s rozšířenou působností. Podle zákona může majitel za neudržování památky nebo užívání, které neodpovídá jejímu významu, nebo dokonce za demolici dostat pokutu až do výše dvou milionů korun.

Podle Karla Tejkala, mediálního zastupce Tomáše Berdycha, nebylo možné získat vyjádření majitelů areálu, protože se momentálně nacházejí v zahraničí.

Autor: Milan Freiberg

22.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

hokej HC Aukro Berani Zlín  - HC Vítkovice Rivera
22

Lev pomohl hattrickem ukončit dvouleté zlínské prokletí

Kampaň vrcholí. Zaorálek se pustil do Babiše i v Bohumíně

/FOTOGALERIE/ Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nenechal ani na mítinku v Bohumíně na Andreji Babišovi niť suchou: V této zemi se nevyplatí pracovat. Lepší je být rentiér.

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

Třinec – Jedenáct let poté, co se stát zavázal postavit obchvat Třince, přišel zlomový den pro celý region. Nová silnice mezi třineckou částí Nebory a Bystřicí se v úterý otevírá motoristům.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Aleš Juchelka o Kalouskovi a Babišovi: Jsou si dost podobní, mají buldočí povahy

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Oblíbený moderátor a současně politik Aleš Juchelka má za sebou zkušenost spolupráce s Miroslavem Kalouskem i Andrejem Babišem. V rozhovoru pro Deník nesrovnával jen jaká byla. Má za sebou také jedno z nejtěžších období v životě, kdy se musel vypořádat se smrtí svého těžce nemocného syna Olivera. Přesto v sobě našel sílu a odvahu jít v životě dále.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení