V okrsku, do kterého spadá věznice v Ostravě-Heřmanicích, by s téměř dvaapadesáti procenty vyhrál Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg, který v rámci celé České republiky získal druhé místo, a za dva týdny tak nastoupí do druhého kola proti Miloši Zemanovi, v Moravskoslezském kraji neuspěl. Skončil až na čtvrtém místě (14,77 %). Před něj se dostal Jan Fischer (17,82%). Následují Vladimír Franz (6,59%), Zuzana Roithová (5,31%), Taťana Fischerová ( 3,17%), Jana Bobošíková (2,77%) a Přemysl Sobotka (1,89%).

Co se týká jednotlivých regionů Moravskoslezského kraje, tak na Bruntálsku se na prvních třech místech umístili Miloš Zeman, Jiří Dienstbier a Jan Fischer, na Frýdecko-Místecku Miloš Zeman, Jiří Dienstbier a Jan Fischer, na Karvinsku Miloš Zeman, Jiří Dienstbier a Jan Fischer, na Novojičínsku Miloš Zeman, Jan Fischer a Jiří Dienstbier, na Opavsku Miloš Zeman, Jan Fischer a Jiří Dienstbier a na Ostravsku Miloš Zeman, Jiří Dienstbier a Karel Schwarzenberg.

PRO VÝSLEDKY V MS KRAJI KLIKNĚTE ZDE

Věznice

Zcela výjimečná situace nastala v jednom z volebních okrsků ve Slezské Ostravě, do kterého spadá mimo jiné věznice v Ostravě-Heřmanicích. Zde by zcela jednoznačně vyhrál Karel Schwarzenberg s téměř dvaapadesáti procenty. Miloš Zeman na druhém místě získal jen necelých osmnáct procent.

Bez problémů

Volby v Moravskoslezském kraji proběhly bez problémů. „Neznamenali jsme žádný případ narušení klidného průběhu voleb," řekl Deníku Aleš Viktorin z krajské policie. Úsměvný případ řešili jen na jednom z okrsků na Karvinsku, kdy první volební den někdo ukradl státní vlajku.

Velký zájem

Lidé v Moravskoslezském kraji měli o volby velký zájem. Někteří z voličů stáli ve frontách ještě před otevřením volebních místností, a to jak v pátek, tak i v sobotu. „Je dobře, že máme přímé prezidentské volby. Je to určitě lepší, než ten dřívější systém. Lidé jen nadávají, teď mají možnost si sami rozhodnout, koho chtějí za prezidenta," shrnul názor většiny voličů Jiří Holiš z Ostravy.

„Lidí přišlo opravdu hodně. Byli nadšení a pozitivně naladěni. Věřili tomu, že svým hlasem mohou něco ovlivnit, v tomto případě rozhodnout o tom, kdo bude prezidentem. Chodili jednotlivci i celé rodiny. Ta atmosféra byla znatelně jiná, než u jiných voleb, ať již do poslanecké sněmovny nebo senátu," uvedla předsedkyně jedné z volebních komisí v Ostravě-Petřkovicích Edita Mietlová. (per)

Proč se v Moravskoslezském kraji volilo jinak?

Jiřina PavlíkováOstrava – V Moravskoslezském kraji první kolo prezidentských voleb vyhráli Miloš Zeman a Jiří Dienstbier. Karel Schwarzenberg, který v rámci celé České republiky skončil za Milošem Zemanem druhý, se v Moravskoslezském kraji umístil až na čtvrtém místě. O krátký volební rozbor jsme požádali politoložku Jiřinu Pavlíkovou z Ostravy.

Jsou volební rozdíly mezi Moravskoslezským krajem a dalšími regiony České republiky překvapením?

„Myslím si, že to není nic překvapivého. Z mého pohledu je to očekávaný výsledek. Pokud člověk zná situaci v Moravskoslezském kraji, orientuje se v celkovém stavu společnosti, tak tenhle výsledek mohl předpokládat. V kraji s výraznou převahou vyhrál pan Zeman, za kterým se pak podle jednotlivých okresů většinou střídali pánové Dienstbier a Fischer."

Karel Schwarzenberg v Moravskoslezském kraji zcela propadl. Výjimkou je pouze Ostrava, kde skončil třetí…

„Ostrava je krajské město, je to velká aglomerace. Tady je složení obyvatel pestřejší, a to znamená i pestřejší volební preference."

Troufnete si odhadnout, jak dopadne druhé kolo prezidentských voleb v Moravskoslez­ském kraji?

„Nejsem člověk, který se sází nebo dělá velké tipy. Myslím si ale, že všechno ukazuje na to, že v Moravskoslezském kraji vyhraje Miloš Zeman. Jiří Dienstbier a Miloš Zeman jsou pro voliče do jisté míry názorově blízké osobnosti. A v prvním kole je volila stejná skupina voličů. Dá se tak předpokládat, že ti, kteří volili Jiřího Dienstbiera, mohou dát hlas Miloši Zemanovi." (per)

ANKETA: Proč jste šli volit? Co od nového prezidenta očekáváte?

Katrin Žeberová, 42 let, Ostrava:
Volit jsem šla jednoduše proto, abych si zvolila svého favorita. Od prezidenta očekávám, že dá náš stát dopořádku.

Ivana Hefková, 29 let, Ostrava:
Je to poprvé, co můžeme volit prezidenta, tak to dá rozum, že chci volit taky. Hlava státu by měla dodržet to, co má ve volebním programu a těším se snad na nové a lepší zítřky.

Marcela Santariusová, 67 let, Ostrava:
Volit je moje právo, o které se nenechám připravit. Hlavně chci, aby nový pan prezident byl slušný člověk

Naděžda (příjmení neuvedla), 81 let, Ostrava:
K volbám chodím ze zvyku. Zatím jsem ani jedny nevynechala! Nevím, co od Nového prezidenta očekávat. Podle mě toho zase tolik změnit nemůže.

Evžen Gryli, 68 let, Ostrava:
Člověk má na rozdíl od zvířat, které vedou jen pudy, možnost volby. Proto jsem šel volit. Doufám, že se prezident bude za nás bít a neustoupí!

Druhé kolo?

Pokud nebude prezident zvolen v tomto prvním kole voleb, bude se za čtrnáct dnů konat kolo druhé.

V tom už ale budeme vybírat jen ze dvou kandidátů, kteří v prvním kole získali nejvyšší počet hlasů.

Hlasovací lístky do schránky už nedostanete, obdržíte je ve volební místnosti, ve které jste hlasovali v prvním kole.

Pokud budete pro druhé kolo potřebovat voličský průkaz, musíte o něj v místě svého trvalého pobytu požádat do 23. ledna. 

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU