„Mám obrovskou radost, splnil se mi životní sen," řekl bezprostředně po dostihu Marek Stromský. Dostih zvládl skvěle. Moc lidí mu nevěřilo, ani on sám nebyl optimistou.

Manželka Jana: Nevěřím svým očím

Stála za ním, když se mu nedařilo, dávala mu sílu. Jana, manželka vítěze Velké Pardubice do posledních chvil nevěřila, že její manžel největší dostih sezony vyhraje.

„Stále tomu nemůžu věřit," neskrývala po dostihu své emoce Jana Stromská. „Nikdo Markovi nevěřil, ani já ne. Měla jsem strach před posledním skokem, on to ale zvládl. Jsem na něj moc pyšná," dodala.

V Pardubicích nechyběli ani obě Stromského děti, dcera Veronika a syn Filip. „Když jsem viděla, jak to má rozjeté, modlila jsem se, ať to vyjde. A vyšlo," vydechla si po dostihu Jana Stromská. I díky ní Marek dál závodil, i když se mu nedařilo.

Marek Stromský: Děkuji manželce Janě, děkuji Bohu

125. Velká pardubická - hlavní dostih. 125. Velká pardubická - hlavní dostih. V cílové rovince neměl Nikas konkurenci, Marek Stromský se mohl radovat z vítězství.

Emotivní životní příběh prožívá jednačtyřicetiletý žokej ze Štěpánkovic Marek Stromský. Nikdo mu nevěřil, ani jeho manželka Jana. Sezonu měl nepovedenou, chtěl skončit. Nakonec je ale všechno jinak. S Amantem mu to nevyšlo, skončil druhý. V neděli se dotkl dostihového nebe. V sedle Nikase vyhrál nejslavnější dostih v republice, navíc v traťovém rekordu. Více se rozpovídal v rozhovoru pro Deník.

Marku, před Velkou vám nikdo nevěřil, jak jste na tom byl vy?

Nikdo mi nevěřil, v koutku duše jsem doufal. Nakonec to vyšlo. Ještě teď tomu nemohu uvěřit. Mám pocit, že se probudím zpocený a nebude to pravda.

Kdy jste začal věřit, že by to mohlo vyjít?

Když skočil Havlák, říkal jsem si, že to není špatné. Čekal jsem, že kluci zaútočí zezadu. Je to nádhera, nepopsatelný pocit. Splnil se mi životní sen.

Letošní sezona byla jedna z nejhorších, ale končíte v ní jako král…

Je to tak. Letos se mi vůbec nedařilo, koně neměli formu. Ale je to jak v hokeji, když vám vyjde play-off, sezona je úspěšná. U nás v dostizích je to tak s Velkou. Ona my vyšla náramně, jsem šťastný.

Marek Stromský v cíli 125. Velké pardubické

Velkou jste už jednou vyhrál, ale kvůli špatnému objetí točného bodu jste byl diskvalifikován, při druhém ataku prvenství vás vytlačil Josef Váňa, bral jste dnešní vítězství jako satisfakci?

Svým způsobem ano. Tohle vítězství patří i panu Hájkovi, byl to člověk, kterého si nesmírně vážím. Tohle prvenství věnují i Amantovi, doposud do to byl nejlepší kůň mého života. Teď k němu řadím i Nikase.

Když jsme se spolu během sezony bavili, byl jste otrávený, nebavilo vás to tolik, uvažoval jste i konci kariéry…

Ano, ale manželka Jana mě držela nad vodou… Dávala mi sílu, díky ní jsem závodilo dál. Říkávala mi, když chceš skončit, vydrž do Velké. Jsem věřící člověk, náš pan farář Volný mi dával požehnání. To mi pomáhalo.

Dnešní rámcové dostihy ukázaly, že forma je, až na pád s Borderlandem jste je zvládl dobře…

Dařilo se mi, člověku sebedůvěra stoupá. Podle mě z koní v rámcových dostizích nešlo vytáhnout více. Jsem rád, že jsem ve zdraví došel až do Velké pardubické.

125. Velká pardubická - hlavní dostih. Stupně vítězů. Zleva vítěz Marek Stromský, Pavel Kašný a Josef Bartoš.

Co dnes rozhodlo, Nikas neměl během sezony formu…

To je pravda, neměl. Ale v dostihu prokázal obrovskou vůli. Cítil jsem z něj, že to může zvládnout. Hlavně díky němu jsme byli první.

Během sezony posadil trenér Popelka na Nikase i Dušana Andrése, ten měl s ním v kvalifikaci pád, rozhodlo i to, že jste na něm jel vy?

Kdyby Dušan nespadl, jel by Nikase nejspíše on. Majitel se mi za to omlouval, že mi nevěřil, avšak je to sport.

Pří našich posledních i neformálních rozhorech jste mluvil o konci kariéry. Byla Velká vaším posledním dostihem kariéry?

(usměje se) Takhle jsem uvažoval, to je pravda. Nyní tomu nechávám volný průběh. Majitel za mnou byl a bavil se už o příští sezoně. Čas teprve ukáže, co bude. Teď si chci užít oslavy.

A budou oslavy velké?

Ano, budou. Za tři hodiny v naší hospodě je sraz. (řekl při odjezdu z Pardubic Marek Stromský - pozn. autora)

125. Velká pardubická - hlavní dostih. Marek Stromský.