Skiareál se nachází přímo v Karlově Studánce, v její dolní části, padesát metrů od hlavní komunikace. Dojezd autem a parkování je možné přímo v prostorách areálu, další velké parkoviště je od něj 200 metrů. Autobusová zastávka je také umístěna 200 metrů od skiareálu, takže všichni zájemci a nadšenci do zimních sportů mají možnost se do něj bez větších komplikací dostat.

Lyžování v Beskydech? Předpovědi počasí sleduje i Zbyněk Žák ze sousedního areálu Mezivodí. Tamní vlek se rozjel v sobotu. Ale také v omezené míře. „Na sjezdovce je okolo 40 centimetrů sněhu, v provozu je úsek dlouhý 400 metrů," řekl Žák. Dodal, že sníh by měl i v teplém počasí ještě týden vydržet. Mezivodí tak s největší pravděpodobností až do konce roku bude jediným funkčním lyžařským areálem v Beskydech.

„Situace je hodně špatná. Sníh není a teploty jsou vysoké. Ráno jsme měli na Lysé hoře plus čtyři stupně Celsia. V nižších polohách bylo dokonce osm stupňů," řekl dispečer Horské služby Beskydy Marcel Svoboda. Podle něj ale do hor stejně vyrazí hodně lidí. „Půjdou na procházky. Návštěvnost bude o svátcích velká," doplnil.

Na mráz, sníh a zahájení provozu čeká i provozní areálu v Mostech u Jablunkova Jaroslav Bojko. „Jsme připraveni. Vody pro výrobu technického sněhu máme dostatek. Sněžná děla jsou instalována podél sjezdovky. Čekáme jen na počasí vhodné pro výrobu technického sněhu," řekl. Dodal, že v případě dostatečných mrazů budou tratě za čtyři dny pod vrstvou sněhu. Pokud se předpovědi vyplní, zažívají provozovatelé vleků v Beskydech jeden z nejhorších začátků zimy v posledních letech. (čtk)

Podmínky na sjezdovce

Sjezdovka o délce 540 metrů a s převýšením přes 110 metrů se může chlubit třiceti až šedesáticentimetrovou vrstvou technického sněhu.

„Stálo nás to logicky, vzhledem k počasí a dalším podmínkám, velké úsilí a taky peníze, ale nakonec se nám většinu sjezdovky povedlo zasněžit, tak snad se nám to vyplatí. Prozatím je tu pár rekreantů, jsou spokojení, povrch sjezdovky byl ještě ráno trochu zamrzlý, ale už se povolil, teplota se zde pohybuje kolem pěti stupňů nad nulou, což je příjemné," zhodnotil pro Deník Jiří Sedlář, majitel skiareálu.

Zázemí

Sjezdovka se pyšní pohodlným dvoukotvovým vlekem značky Leitner.

Všichni návštěvníci areálu zde mohou také najít zázemí v podobě otevřeného srubu, kde funguje restaurační provoz s nabídkou občerstvení a též i něčeho drobného na zahřátí. „Krom restaurace zde máme i půjčovnu lyží. Nově zde máme i lyžařskou školku a školu. Vezměte s sebou na hory i děti, my je naučíme lyžovat," sdělil Jiří Sedlář.

Provoz přes svátky

Normální provoz sjezdovky bude od 9 do 16 hodin s tím, že na Štědrý den se vlek zastaví již ve dvě hodiny odpoledne. Poté, od 27. do 30. prosince, se mohou návštěvníci areálu těšit na prodloužený nepřetržitý provoz od 9 do 21 hodin.

„Provoz máme prodloužený právě kvůli tomu, že většina turistů přijíždí na hory až po hlavních vánočních svátcích. Většina lidí se během prázdnin nejdříve věnuje společné oslavě Vánoc, po kterých objíždí své příbuzné a známé. Pak teprve, přibližně 27. prosince se rozhodnou přijet pobavit a oslavit Silvestra na hory," vysvětlil prodloužení provozní doby areálu Jiří Sedlář.

Vyhlídky na sezónu

Během Silvestra a poté další dny v novém roce pojede provoz opět od devíti do čtyř hodin odpoledních, dokud to počasí a další podmínky dovolí.

„Po Novém roce bude areál otevřen znova v rámci běžného provozu. Podle počasí plánujeme tak dvakrát do týdne večerní lyžování. Doufám, že se nám povede mít otevřený areál během celé zimní sezóny. Chtělo by to ještě trochu ochlazení, abychom mohli zbývající části sjezdovky dozasněžit.

Co jsem koukal na zprávy, tak prozatím to s počasím vypadá dobře, musím zaklepat, ale myslím, že minimálně ještě první měsíc v novém roce vydržíme," uzavřel Jiří Sedlář.

Miriam Opletalová


Související: Vlekaři se bojí bídné sezony