Zde probíhala kvalifikace na Mistrovství České republiky v kombinovaných soutěžích pro chladnokrevné koně. Závodníci se sjeli z Moravy, Čech a Slovenska, dvacítka soutěžila v jednospřeží, třináct ve dvojspřeží.

Závodníci, tedy kůň vedený člověkem, absolvovali tři disciplíny - ovladatelnost s kládou, jízdu s vozem mezi kužely na čas a do třetice těžký tah, kdy se na saně přikládá závaží. Který kůň utáhl nejvíc, vyhrál.

Lokalita Pod Žofinkou má být novou spojnicí mezi Dolními Vítkovicemi a centrem města, které má pomoci dotvořit.
Ostrava plánuje postavit v centru „okresní město“. Projekt Lanovka padl

Konkrétně v Bobrovníkách to byla zátěž 1800 kilo!

„Všechny tyto disciplíny dobře zvládají chladnokrevná plemena. Zvládnutím těchto zkoušek a dovedností tito koně dokazují, jak jsou univerzální a vhodní nejen pro práci v lese, ale třeba k vyjížďkám. My je na ranči využíváme také pro hippoterapii,“ prozradila Natálie Blizňáková, předsedkyně klubu Ranč u Rudolfa v Bobrovníkách, kde se závody konaly již počtvrté.

Exhibice koní a tvrdých chlapů z lesa

Přiblížila také, že ukázka práce koně s kládou, nejlépe přibližuji práci s koněm v lese. Lesní dělníci jsou také nejčastějšími závodníky v těchto soutěžích. Letos do Bobrovníků přijel i Ján Ján Francisty z Krupiny, poblíž slovenského Zvolena.

Podpis smlouvy se společností Danieli na výstavbu dvou hybridních elektrických obloukových pecí v Liberty Ostrava. Vlevo generální ředitel společnosti Danieli Giacomo Mareschi Danieli a vpravo výkonný předseda LIBERTY Sanjeev Gupta.
Zelená ocel v Ostravě? Liberty zahajuje transformaci své hutě za miliardy

S koněm v lese při stahování dřeva prý pracuje odmala. „Na soutěže jsem se dal asi před dvaceti lety, nabídl mi to kamarád,“ říká čtyřiapadesátiletý muž, který se může pyšnit titulem Mistra Slovenska z roku 2004. Také letos má políčeno na dobré umístění, ale přiznává, že už si vychovává i nástupce. Tím je jeho syn Janko, který soutěžil zrovna při našem rozhovoru.

Organizátorka soutěže Natálie Blizňáková dodala, že mají radost z účast soutěžících i diváků, kterých prý na závody moc nechodí. Tady jich dnes ale spousta, z čehož máme radost,“ řekla. Tyto soutěže se v Česku konají od roku 1994, ale kdoví, jak dlouho. „Staré legendy postupně odcházejí a mladých moc není,“ konstatovala smutně Natálie Bližnáková.