Před zhruba 13 lety působila jako zjevení. Stavba, jež svým neobvyklým kruhovým tvarem stylově zapadla do okolní krajiny, a to i díky přírodnímu materiálu kamene a dřeva vně i v interiéru. Člověk mohl nabýt dojmu, že se ocitl někde v údolí na úpatí rakouských Alp.

Ta spojitost s Rakouskem tady skutečně je. Návrh projektu golfového hřiště v Ropici, malé obci ležící mezi Českým Těšínem a Třincem, vytvořil rakouský architekt Hans Georg Erhardt, jehož cit pro krásu podhorského prostředí dal vzniknout ojedinělému golfovému hřišti v České republice.

STAVBA ZAPADÁ DO KRAJINY

Budování golfového resortu v Ropici, přezdívanému golfový ráj na prahu Beskyd, začalo v roce 2005 stavbou hlavní budovy, tedy klubovny.

Stavba čtvrtstoletí, 12. listopadu 2019 ve Zbaslavicích. Mlýn Vrchpolí, Zbyslavice.
Když se historické stopy nezašlapou, je i starý mlýn moderním domovem

Stavba svým neobvyklým kruhovým tvarem stylově zapadá do okolní krajiny, a to i díky přírodnímu materiálu kamene a dřeva vně i v interiéru. Přírodní prostředí ještě více umocňuje možnost posezení u venkovního či v chladnějších měsících vnitřního krbu doprovázené charakteristickou vůní a zvuky praskajícího dřeva.

PŘÍBĚH STAVBY

Po golfovém výkonu je snahou dopřát návštěvníkům trochu oddychu, a to i po stránce duševní. K tomu to právě slouží Klubovna, která díky svému kruhovému tvaru jakoby kopíruje okolní jamky stejně jako nedaleké vrcholky Beskyd. Z každého místa této dominanty se naskýtá panoramatický a uklidňující výhled.

Stavba čtvrtstoletí, 12. listopadu 2019 v Ropici. Golfový areál Ropice.Zdroj: Deník / Vladimír Pryček

Klubovna nabízí plné komfortní zázemí jak pro golfové hráče přijíždějících do resortu i z pomezí slovenských a polských hranic, tak i běžným návštěvníkům. K dispozici jsou moderní šatny se sprchami, úschovna bagů s nabíjecím systémem, půjčovna elektrických vozíků, pohotový odbavovací systém na recepci se vstřícným personálem, golfový simulátor, PRO shop s golfovým zbožím a samozřejmostí je restaurace s barem a venkovní terasou.


Projekt Stavba čtvrtstoletí
Organizátoři mluví projektu jako o největší inventuře českého stavitelského umění a architektury mapující stavby od roku 1993 dodnes. „Jedinečná ukázka řemeslného mistrovství a umu českých architektů a stavbařů. Prestižní záležitost pro každého, kdo v tomto oboru u nás chce něco znamenat,“ píše se na webu stavbactvrtstoleti.cz

Osmnáctijamkové golfové hřiště je situované do krásného kopcovitého prostředí s výhledem na masiv Slezských Beskyd s dominantou Javorového vrchu, leží v nadmořské výšce 310 m n.m. Nejen svými parametry, délka 5398 m ze žlutých odpališť, 4755 m z červených odpališť, PAR 72, je vhodné jak pro konání mistrovských akcí, tak pro sportovní i rekreační golf.

Linksový charakter mistrovského osmnáctijamkového hřiště s vodními překážkami, četnými bunkry, vlnicí linií fairwayí a zajímavě tvarovanými greeny začíná jamkou u klubovny „oknem do ráje“.

Stavba čtvrtstoletí, 12. listopadu 2019 v Ostravě. Sídlo společnosti Pospiech.
Stavba čtvrtstoletí: Svinovský lihovar se rozzářil

Kopcovitější a dramatičtější první devítka s nejdelší tříparovou jamkou na hřišti a dvěma greeny na sedmé jamce vás příjemně uvede do hry a skvost celého hřiště – poslední tři jamky – čtyřparový dogleg vpravo přes vodu, tříparový green na poloostrovu a náročná rána kolem stromu na závěrečném čtyřparu umocní úžasný pocit ze hry.

Šéf Beskydské golfové: Nejkrásnější výhledy se z klubovny nabízejí na podzim

Lech Kubik je hrdým předsedou představenstva společnosti Beskydská golfová, a.s., která vybudovala a dnes provozuje Golfový resort v Ropici. Prozradil, že golfisté si umístění klubovny v centru golfového hřiště pochvalují a zvláště pohled na podzim, kdy je slunce nízko a stíny kopcovité modelace dopadají na „ferveje“, nabízí pohled z terasy klubovny okouzlující výhledy.

Stavba čtvrtstoletí, 12. listopadu 2019 v Čeladné. Železniční zastávka Čeladná.
Dřevo, cihla a taky kámen. Zastávka v Čeladné se stala další perlou obce

Klubovna Golf Resortu Ropice je stavbou čtvrtstoletí.  Těší Vás toto ocenění? Čím je podle Vás tato stavba výjimečná?
Samozřejmě si tohoto ocenění vážíme. Budova klubovny slouží hráčům, návštěvníkům a členům Beskydského golfového klubu. Architektonické provedení ve tvaru rotundy, která je obložená kamenem a dřevem, zapadá do krajiny a svým tvarem kopíruje okolní siluetu Beskyd. Klubovna byla postavena v centru golfového resortu a hráči při vstupu i návratu z hřiště kolem ní procházejí. Tímto umístěním sama vybízí k občerstvení po hře. V přízemí budovy se nacházejí šatny pro hráče, vstupní hala s recepcí, která je napojena na restauraci s kapacitou 70 míst, jejíž součástí je i částečně zakrytá terasa.

V Ropici jistě hrají nejen čeští golfisté, ale také mnoho cizinců. Jaké jsou jejich postřehy a dojmy nejen z hřiště, ale i ze zázemí, jemuž dominuje právě budova klubovny?
Umístění klubovny v centru golfového hřiště je vnímáno pozitivně, protože při občerstvení v restauraci můžete sledovat počínání ostatních hráčů na hřišti a vychutnat si pohled na nádherně modelovanou krajinu jamek č. 7 až 9. Zvláště pohled v podzimním období, kdy slunce je nízko a stíny kopcovité modelace dopadají na „ferveje“, je okouzlující.

Stavba čtvrtstoletí, 12. listopadu 2019 v Hlučíně. Dostavba městského úřadu Hlučín.
Dostavbou úřadu se rozšířila kapacita hlučínské radnice

Jaké jsou plány do budoucna? Chystáte nějaké novinky či vylepšení, ať už na hřišti nebo v zázemí resortu?
Neustále se snažíme všechno vylepšovat tak, aby se návštěvníci cítili příjemně a spokojeně. Společnost pochopitelně už má plány do budoucna, ale ty bych v současné době s dovolením nerad prozrazoval.

DALŠÍ PROJEKTY Z KRAJE:

Svinovský lihovar se rozzářil:

Starý mlýn moderním domovem:

Zastávka se stala perlou obce:

Dostavba hlučínské radnice: