„Komunikace vede přes děti, mívají jich v průměru čtyři pět na rodinu, výjimkou není ani osm. Jsou takové vyprahlé, mají pořád potřebu se objímat, pusinkovat. Když dospělí vidí, že nám děti důvěřují, začínají se bavit taky,“ popisuje ředitelka sociálních služeb a týmu Hnízdo z ostravské neziskové organizace, která se snaží vytvářet „přátelskou platformu“ mezi romskou a neromskou populací.

„Máme kolegu mluvícího romsky, jinak se domlouváme rusky. Většina jich dost dobře rozumí česky, pomáhá překladač v mobilu,“ říká Jedináková. Ukrajinští uprchlíci, jimž se s kolegy věnuje, nemluví česky, rozumí i mluví rusky, dále samozřejmě ukrajinsky, romsky i maďarsky. Jsou z Kyjeva, Mukačeva, Lvova, Užhorodu, Berehova… Většinou ženy a děti. Říkají, že chlapi a tátové bojují ve válce.

Obora a hrad Hukvaldy, 7. května 2022.
Hukvaldská sobota: Meče a dýky doprovodily deštníky a pláštěnky

„Na rozdíl od mnohých našich mají moc skromné děti. Ptali jsme se ve Vyšních Lhotách, co potřebují, a řekly si o švihadla, gumu na skákání, o balony, pálky i míčky na badminton, pastelky, vodovky a papíry,“ líčí Helena Jedináková. V humanitárním registračním středisku na Frýdeckomístecku nosí růžovou vestu s reflexními pruhy a nápisy „dopomožiď“ a „šeginitel“, obojí v překladu z ukrajinštiny a romštiny označuje pomocníka.

Parafest se jmenovala akce v ostravském Trohjalí Karolina, jejíž hlavní hudební hvězdou třetího dne byl Kapitán Demo.
Kapitán Demo rozhýbal v Ostravě zdravé i handicapované

„Mnozí z příchozích nechápou, že když zařízení ve Vyšních Lhotách opustí na více než osmačtyřicet hodin bez pádného důvodu, tak přijdou o možnost dalšího ubytování,“ konstatuje Jedináková. Tyto „kočovníky“ potkává i v centru Ostravy, skupina z města Berehovo tu v počtu dvaatřiceti hlav čeká u spořitelny, nedostane-li peníze… Nakonec míří za pomoci Vzájemného soužití do Brna. Jiní vlakem pokračují do Budapešti.

„U těch velkých skupin venku je nutné zjistit, kdo má hlavní slovo. A nemusí to být vždy nejstarší žena, jednou jsme čekali, až přijde z magazinu, tedy obchodu, Valerija, asi pětačtyřicátnice. Jak zavelela, poslechli všichni,“ popisuje šéfka sociálních služeb.

Představení v Paranormal cirkusu na Dubině. 1. května 2022 v Ostravě.
Do Ostravy dorazil hororový cirkus. Podívejte se na show, která bere dech

Sdružení pomáhá s obvyklými sociálními službami - škola, lékař, práce i jednapadesáti rodinám (nejen romských) uprchlíků ubytovaných v Ostravě, Českém Těšíně či Karviné. Od malých a velkých se jí i kolegům dostává většinou poděkování: Spasiba!„Co po válce? Některým se u nás líbí a rádi by zůstali, většina ale chce zpátky na Ukrajinu, odjíždějí taky do Maďarska, Německa či Francie,“ uzavírá pracovnice Vzájemného soužití.