Kupony nezdražily. Za roční zaplatíme 1500 korun, za měsíční 440 a desetidenní 310 korun

Nejrozšířenější roční dálniční známka pro vozidla do 3,5 tuny přijde stejně jako vloni na 1500 korun, měsíční kupón na 440 korun a desetidenní na 310 korun. Motoristé by při nákupu dálničních kuponů měli být velmi obezřetní. V minulosti totiž policisté při kontrolách narazili na falešné známky.

Dálnice v ČR - Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Michal Fanta„Při nákupu kuponů vyzýváme motoristy ke zvýšené opatrnosti. Doporučujeme nakupovat kupony v oficiálních prodejních místech,” uvádí na svých stránkách Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který přináší i seznam oficiálních prodejních míst.

Řidiči by nákup dálniční známky neměli nechávat na poslední den.

„Motoristé by ve vlastním zájmu neměli odkládat nákup ročních dálničních kupónů na poslední lednové dny, kdy kulminuje poptávka po těchto kupónech. Vyhnou se tak případnému riziku, že při hromadných nákupech ročních dálničních kupónů na poslední chvíli mohou být na některých prodejních místech přechodně vyprodány a budou se muset obrátit na jiné prodejce,“ radí experti ze SFDI.

Fotbalisté Baníku Ostrava - Ilustrační foto.
Zase to počasí! Baník se Lvovem na těžkém terénu bez gólu

ELEKTRONICKÉ

Řidiči by si měli pomalu zvykat, že klasické dálniční známky pomalu končí. Používat se mají ještě v roce 2020, poté je nahradí elektronické kupony, které platí například na Slovensku nebo v Rakousku. Se zaváděním nové technologie bude pomáhat Rakouské ředitelství silnic a dálnic (Asfinag).

„Stejně jako v Rakousku nebo na Slovensku půjde zaregistrovat přes e-shop registrační značka vozidla, zaplatit dálniční poplatek a jezdit. Kontrolu pak obstará několik stálých nebo mobilních kamer. Odborníci z Asfinag nám poradí, na co si při přípravě a zprovoznění systému dát pozor,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok, který jednal s rakouským ministrem dopravy Norbertem Hoferem.

Díky elektronickým kuponům by se měly snížit roční náklady o 100 milionů korun. Podle Hofera se zájem o nákup elektronických známek v Rakousku neustále zvyšuje, i když zatím dvě třetiny řidičů využívá klasický kupon, který je stále možné na rakouských dálnicích používat. Český model ovšem počítá s přechodem na plně elektronický systém od roku 2021.

Dálnice v ČR - Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Jaroslav Loskot

Autorem sochy Věry Špinarové v Ostravě je David Moješčík.
Odstraní sochu Věry Špinarové? Odpoví debata: jak(é) dělat sochy v Ostravě?

Dálniční známky a jejich ceny u našich sousedů

SLOVENSKO
Na Slovensku se používají jen elektronické dálniční známky, na sklo se už žádná etiketa nelepí. Koupit ji můžete i na webové stránce www.eznamka.sk nebo na benzinových pumpách. Kontrola registrační značky se provádí pomocí mýtných bran nebo přenosných zařízení. Pokuta za jízdu bez známky se může vyšplhat až na 500 eur.
- 10ti-denní: 10 eur
- měsíční: 14 eur
- roční: 50 eur 

RAKOUSKO
Klasická dálniční známka funguje stejně jako u nás a je v prodeji na benzinových pumpách. Od roku 2017 je ale možno koupit i elektronickou.
- 10ti-denní: 9,2 eur
- dvouměsíční: 26,8 eur
- roční: 89,2 eur 

POLSKO
Zpoplatněny jsou pouze některé dálniční úseky, které je provedeno formou mýtných bran. Nejblíže od hranic je zpoplatněný úsek dálnice A4 mezi Katowicemi a Krakowem. Osobní automobily zaplatí částku 2 x 10 PLN. 

MAĎARSKO
Elektronické dálniční známky nakoupíte na benzinových pumpách nebo na internetu.
- týdenní: 3 500 HUF
- měsíční: 4 780 HUF
- roční: 42 980 HUF 

NĚMECKO
Pro všechny osobní auta je zdarma. Pro všechny osobní auta je zdarma. K zpoplatnění má dojít nejdříve v říjnu roku 2020.

Elektrárna Třebovice, leden 2019.
Se zmrzlým uhlím si v Třebovicích poradili, jen nesměli na skládce prášit
Ostravu v pondělí 28. ledna ráno zasáhlo husté sněžení.
OBRAZEM: Pondělní husté sněžení zaměstnalo i silničáře v Ostravě