„Nechci dávat konkrétní informace o hlídkové činnosti kolem krnovské synagogy, ale obecně platí, že v České republice byla v souvislosti s aktuálními událostmi v Izraeli plošně posílena ostraha objektů, které nějak souvisí s Izraelem, judaismem a židovskou komunitou. Vyšší stupeň ochrany přirozeně mají objekty ve velkých městech s vysokou koncentrací lidí než v regionech,“ uvedl Jan Stejskal ze spolku, který zajišťuje provoz krnovské synagogy.

Spolek je v kontaktu s policií dlouhodobě

Podle něj se zvýšená ostraha primárně zaměřuje na památky a budovy, které navštěvují lidé.

„Z tohoto pohledu má monitoring synagogy přednost před ostrahou třeba židovského hřbitova. Pro náš spolek kolem krnovské synagogy se nejedná o nic nového. Jsme v kontaktu s policií dlouhodobě. Kdykoliv cítíme možný problém, operativně si voláme. Jsme v kontaktu několikrát do roka, zejména v období svátků. Tato spolupráce s bezpečnostními složkami funguje už řadu let. Vzhledem k aktuálním událostem jsme v přímém kontaktu i v současnosti,“ doplnil Jan Stejskal.

Vlajka Izraele před budou magistrátu města Ostrava, Česká republika, 9. října 2023, Ostrava.
Ostrava vyjádřila podporu Izraeli. Radnice i „Sýkorák“ se zbarví do modrobílé

Návštěvníky krnovské synagogy čeká například výstava o osudech židovských průmyslníků nebo expozice Masaryk a svatá země. Přístřešek neboli suka v zahradě krnovské synagogy připomíná, že 6. října skončil židovský Svátek stánků sukot. Ten je odkazem na putování Izraelitů na poušti po vyvedení z Egypta, když přebývali ve stanech.

Krnovská synagoga přestála křišťálovou noc

Krnovská synagoga jako jedna z mála v Moravskoslezském kraji, která přečkala pogromy křišťálové noci. Dnes je to významná kulturní památka a vzpomínka na předválečnou židovskou komunitu v Krnově. Slouží bohoslužbám, muzejním výstavám, komentovaným prohlídkám a hostí kulturní akce.

Krnovan Radek Zajíc zveřejnil rodinné fotografie z cest po Izraeli, které vznikly jen pár dní před útokem Palestinců.
Zajícovi z Krnova zažili v Izraeli poslední dny míru. Pak přišel útok Palestinců