Ostatní regiony jsou bílé, tedy s nulovým, nebo zanedbatelným rizikem nákazy. Ministerstvo zdravotnictví o stavu situace informovalo dnes. Situaci za týden od 7. do 13. srpna tak úřad hodnotí stejně jako před týdnem.

Nejvyšší počet pozitivně testovaných na covid-19 na 100.000 obyvatel je na Frýdecko-Místecku (244,1), Praha má počet nižší (107,5). Za poslední týden navíc v okrese Frýdek-Místek přibylo přes 60 nových případů na 100.000 obyvatel a v Praze asi 35 na 100.000 obyvatel.

V obou oblastech je podle hygieniků většina nových případů spojena s velkými ohnisky a podle ministerstva je i v případě jiných zemí hlášen nejvyšší výskyt v hlavních městech kvůli velké kumulaci lidí a početnosti akcí.

Na Jablunkovsku v okrese Frýdek-Místek se prokázalo propojení mezi ohnisky, podle ministerstva se očekává další nárůst včetně onemocnění seniorů. Mezi novými případy je jich více než čtvrtina.

O vývoji nemoci covid-19 v Česku budou dnes jednat epidemiologové a hygienici s premiérem Andrejem Babišem (ANO) během zasedání vládní rady pro zdravotní rizika, kde se bude mimo jiné jednat také o zkrácení délky karantény ze 14 dnů na deset či nošení roušek.

Ministerstvo zdravotnictví by mělo dnes aktualizovat mapu okresů podle míry rizika nákazy, takzvaný semafor. Na mapě zveřejněné na začátku tohoto týdne jsou město Praha a okres Frýdek-Místek označeny zelenou barvou, tedy prvním stupněm ze tří, který značí výskyt nákazy bez přenosu nemoci v komunitě. Ostatní regiony Česka jsou bílé, tedy s nulovým, či zanedbatelným rizikem. Vyšší stupně rizika, tedy oranžový a červený, se v Česku zatím neobjevily.