Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo koupí Dívčí Hrad, sídlo maltézských rytířů?

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) minulý týden oznámil svůj záměr nabídnout k prodeji nejznámější dominantu Osoblažska, zámek Dívčí Hrad. Co získá nový majitel této kulturní památky?

16.11.2015
SDÍLEJ:

Dívčí Hrad. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

„Jedná o bývalý církevní majetek Suverénního řádu maltézských rytířů, který na něj neuplatnil nárok dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Součástí areálu je budova zámku, přírodně krajinářský park s pozůstatky dvou kruhových kašen, kamenný most, ohradní zeď se třemi baštami, barokní sýpka, bývalá konírna a zděná patrová budova upravená na byt správce," představil známou kulturní památku mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Vedle vstupní brány zámku je příkop překlenutý kamenným mostem ze 14. století.

První písemné zmínky pochází z dob, kdy byl letní hrad v držení olomouckých biskupů, kteří kolonizovali zdejší kraj. V roce 1474 byl hrad dobyt a vypálen uherským vojskem. Až kolem roku 1573 byla zahájena obnova v renesančním duchu Hynkem Bruntálským z Vrbna.

Stavba byla dokončena za Sedlnických z Choltic. Po Bílé hoře ho v roce 1624 získal jako konfiskát Řád německých rytířů, od něhož jej převzali v roce 1768 johanité.

„V areálu zámku byly v 18. století kromě obytné části s kaplí ve věži a kanceláře také pivovar, pekárna, kuchyň, sklepy, chlévy, sýpka, seník, kůlna na vůz, vazební cela v hodinové věži, dřevěný vodovod a pět zahrad. Největší opravy celého areálu byly provedeny v roce 1794 komturem Starassoldo a v roce 1874 komturem Schafgotschem.

V roce 1944 po provedení elektrifikace zde umístili johanité ústřední archiv svého řádu," přiblížila minulost zámku Dívčí Hrad památkářka Ľubica Mezerová.

Za druhé světové války byl zámek sídlem gestapa. V lednu 1945 na zámku vojáci Wehrmachtu uskladnili desítky beden, které byly plné archivních materiálů uloupených v pobaltských republikách. Přestože v prvních poválečných dnech ministerstvo vnitra vydalo rozkaz, který měl zamezit vývozu archivu mimo území Československé republiky, Rudá armáda byla rychlejší.

Sověti archivy Litvy, Lotyška a Estonska odvezli z Dívčího Hradu do Krnova na nádraží a tam je poslali vlakem do Moskvy československým orgánům přímo před nosem.

V závěru války byl zámek Dívčí Hrad výrazně poškozen. Shořely mu střechy, krovy a stropy nad druhým patrem budovy. V roce 1957 byl opraven. Došlo k výstavbě nové střechy a byly dostavěny i severní věže. V průběhu šedesátých let bylo rozhodnuto z objektu vybudovat skladiště pro národní podnik Zdravotnické zásobování krizových stavů spadající pod ministerstvo zdravotnictví.

Objekt prošel zásadní rekonstrukcí tak, aby odpovídal požadavku skladovacích prostor. „Po záchranných pracích následně v letech 1962 až 1969 byly znova vystavěny tři věže, osazena okna a dveře. Tyto rekonstrukce provedené za účelem vybudování skladů zdravotnického zásobování znehodnotily zámecký interiér," zhodnotila poslední zásahy do zámku památkářka Ľubica Mezerová.

.

Zámek prošel řadou stavebních úprav, které podstatně změnily jeho vzhled. Foto: archiv

Zámek je dnes pro místní i turisty nepřístupný

Ministerstvo zdravotnictví mělo právo na zámku hospodařit až do letošního roku, kdy ho převzal ÚZSVM.

Zatímco za ministerstva zdravotnictví se dařilo zorganizovat několik komentovaných prohlídek zámku nebo různé akce pro místní i pro turisty, dnes už se dovnitř nedostanou ani zástupci samosprávy.

„Zámek je stále uzavřen nejen pro veřejnost, ale bohužel i pro zástupce obce. Není možné se do zámku podívat na skupinovou exkurzi ani individuálně, což mohu bohužel potvrdit po zkušenostech, kdy nám prohlídku nedovolilo už ani zanikající Zdravotnické zásobování krizových stavů Příbram," popsal současný starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk.

V obci vyrůstá generace dětí, které znají zámek jen zvenčí, ale nikdy neměly příležitost se podívat dovnitř, jak to tam vypadá. 
V roce 2012 dokonce policie řešila případ tří zvědavých místních dětí, které se vydaly do zámku rozbitým oknem a natropily při tom škodu okolo pěti tisíc korun.


Obec Dívčí Hrad již kontaktovala nového správce zámku, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, aby zjistila, kdy bude zámek prodáván a zda by nebylo možné ho převést bezúplatně na obec.

„Bohužel dle informací, které máme, je možné zámek převést obci zdarma jen za předpokladu takzvaného veřejného zájmu. To ale není například zvýšení turistického ruchu, konání kulturních a společenských akcí nebo konání zámeckých vernisáží. Zámek bude tedy prodáván ve výběrovém řízení 
v příštím roce," konstatoval starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk.

Podle něj se stát v minulosti k zámku nechoval dle zákonů a svých vlastních předpisů, protože jej moc neudržoval. „Stát nechal zámek chátrat a nestaral se o něj. Teď trvá na prodeji, chce ze zámku vytěžit co nejvíce a vůbec se nezajímá, co na to říká obec, v jejímž katastru zámek leží," povzdechl si starosta zklamaný z toho, že obec nemá na zámek nárok.

V Dívčím Hradu dotazníky zjišťují spokojenost obyvatelZastupitelstvo Dívčího Hradu spustilo v těchto dnech dotazníkové šetření, jehož cílem je zjistit spokojenost občanů s životem v obci.

„Chceme zjistit, co by občané obce zlepšili nebo změnili, na co by se zaměřili," uvedl starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk. Dotazník odráží aktuální problémy, které zastupitelstvo řeší na svých pracovních poradách a následně na veřejných zasedáních. Otázky se týkají například nočního osvětlení, rozšíření sběrných míst tříděného odpadu, vybudování chodníku, rozdělení obecních bytů, pořádání kulturních akcí a podobně.

V jednom z bodů mohou občané vyjádřit také svůj názor na budoucnost zámku: „Dominantou naší obce je zámek ve vlastnictví státu. Tento zámek je v havarijním stavu, vyžaduje velké investice do záchrany a v příštím roce bude nabídnut k převodu. Měla by se obec, v případě nabídnutí zámku, o zámek zajímat a získat ho do svého vlastnictví?," ptají se zastupitelé.

Dotazník najdou obyvatelé obce ve svých schránkách, další budou pro zájemce připraveny na obecním úřadu a v místním obchodě. Vyplněné dotazníky je možné odevzdávat do připravené krabice na obecním úřadu do 17. prosince. Dotazník je možné vyplnit také elektronicky.

„Váš názor nás jako zastupitele zajímá, protože svou činnost směřujeme tak, abychom Vám občanům obce vyšli co nejvíce vstříc a vytvářeli pro Vás co nejpříhodnější podmínky k životu," napsal starosta v úvodu dotazníku a vyzval občany, aby k dotazníkové akci přistupovali odpovědně, protože vyjádřený názor může ovlivnit rozhodnutí zastupitelstva.

Gabriela Mathiasová

Autor: František Kuba

16.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ondřej Veselý

Hrozivý faul na Deje potrestán, hrubián Veselý vyfasoval tři zápasy

Cvičení hasičů ze tří zemí se tentokrát koná ve Slovinsku.
9

Hasiči ve Slovinsku trénují hašení přírodních požárů

Představujeme prvňáčky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Ragbisté Mariánských Hor si zahrají rozhodující zápas o extraligu

Ragbisté Mariánských Hor budou bojovat o extraligu. Tým trenéra Roba Vanna sice v závěrečném kole Českého poháru, skupiny Morava, nezískal na hřišti Zlína původně potřebný bod, a prohrál tam 9:29, nakonec jim však i tento výsledek zaručil postup do finále.

Osudy pevností na Opavsku? Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady...

Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady. Takové osudy mají dnes pevnosti a pevnůstky na Opavsku, které se budovaly v letech 1935 až 1938, tedy před více než osmdesáti lety. Mnohé z nich už dávno nepatří armádě, další se na převod do majetku historických spolků, jednotlivců nebo měst a obcí teprve chystají.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení