Deník sleduje ukrajinsko-ruský konflikt také z pohledu Moravskoslezského kraje - ZDE.

Starostové Krnova a ukrajinské Nadvirny jednají o pomoci  Krnovská radnice od rána komunikuje s představiteli partnerského města Nadvirna, kteří sledují ruskou invazi na vlastní oči. Jednání partnerských měst potvrdil starosta Krnova Tomáš Hradil.

"Před chvílí probíhal interní briefing, kde jsme primárně řešili různé formy pomoci. Mám domluveno spojení se starostou. Zúčastní se mimo jiné i bývalá starostka Renata Ramazanová, která stála na začátku našeho partnerství," uvedl Tomáš Hradil s tím, výsledky jednání mezi Krnovem a Ukrajinou oznámí co nejdříve.

Starosta Krnova Tomáš Hradil už v pondělí 21. února krátce před půlnocí vyjádřil jednoznačně svůj postoj k tomuto konfliktu:

„V těchto dnech a hodinách se těžko bráním myšlenkám na naše přátele z partnerského města Nadvirna na Ukrajině. Už více než deset let tady pomáháme materiálně, finančně. Budeme v tom pokračovat dál ať se děje, co se děje," uvedl tehdy na sociální síti - VÍCE ZDE.

Hořící letiště

Ve čtvrtek 24.2. ráno se pak na sociálních sítích objevily záběry hořícího letiště Ivano-Frankivsk International Airport:

Partnerství s Krnovem

Nadvirna se stala partnerským městem Krnova 27. října 2011. Je rovněž partnerským městem polského Prudniku.  

Představitelé města Krnova a Nadvirnjanského okresu na Ukrajině uzavřeli dohodu o spolupráci v roce 2011. Osmičlenná delegace z ukrajinského města Nadvirna v Krnově na památku této události vysadila jedli. Z té je dnes už pořádný strom, a stále připomíná, že deklaraci partnerství Krnova a Nadvirny se podařilo naplnit činy.

Partnerské setkání v roce 2011:

Fotogalerie: Partnerské setkání v roce 2011

„Podpisem smlouvy s Krnovem pokračujeme v rozvíjení spolupráce s Čechy a Poláky v rámci Evropy. Základní kameny spolupráce byly položeny před jedenácti lety v Prudniku. Přestože Polsko a Česká republika jsou o několik kroků před námi, máme mnoho společného a trápí nás stejné problémy,“ řekl předseda Nadvirnjanské okresní rady Vasyl Popovyč při vysazení jedle partnerství v roce 2011.Jeho slova potvrdil i starosta Nadvirne Zinovij Andrijovyč: „Smlouva otevře další možnosti spolupráce mezi Nadvirnou, Krnovem a polským Prudnikem. Je dalším důležitým krokem k tomu, aby se Nadvirna stala součástí Evropy stejně jako Krnov a Prudnik.“

Nadvirna a vyjádřená solidarita:

Fotogalerie: Nadvirna je partnerské město Krnova

Zástupci Krnova při této příležitosti upozornili na kus společné historie. Až do první světové války byla Nadvirna stejně jako Krnov součástí rakouskouherské monarchie.

Online reportáž