A pokud jde o výhledy z vodní hladiny, zhlédnout důvěrné známá místa z jiného úhlu nikdy není na škodu. A navíc pro děti, které plavbu lodí znají jen z počítačových her, to naživo bude zážitek, na který jen tak nezapomenou. Tak hezké léto na vodě!

Několikakilometrový úsek řeky Odry vyhlásil Moravskoslezský kraj za chráněné území. Oblast má rozlohu přes 126 hektarů a představuje ojedinělý přírodní fenomén, který se na evropských tocích už téměř nevidí. Meandrující Odra se umí postarat i o řadu překvapení. Čas od času totiž vyplaví nějakou zajímavost jak z dnešních dob, tak z dob dávno minulých. Už odkryla takové vzácnosti, jako například obratel z mamuta starý mnoho tisíc let či hraniční kámen z doby Marie Terezie.

Ahoj! Dobrodružství na hladině

Karvinsko - Ačkoli se to na první pohled nemusí zdát, Karvinsko nabízí vyžití i pro řadu nadšenců vodní turistiky. Příležitost vydat se na (ne)klidnou hladinu řeky, kochat se jedinečným výhledem a zažívat ta pravá vodácká dobrodružství umožňují v regionu hned dva vodní toky – Odra a Olše. Po jejich soutoku lze navíc zavítat až k našim sousedům do Polska. Pokud nemáte vlastní plavidlo, můžete si ho vypůjčit třeba v areálu vodáckého spolku Posejdon ve Věřňovicích nebo v půjčovně lodí ve Starém Bohumíně.

PO OLŠI Z VĚŘŇOVIC

Zájemci o půjčení lodí se musí nezávazně zaregistrovat prostřednictvím formuláře na stránkách spolku Posejdon. Půjčovné se pohybuje od 100 do 150 korun na osobu, přičemž výpujčka není omezená časem ani místem plavby.

„Naše lodě mohou lidé využít pro sjezd jakékoli řeky. Snažíme se o to, aby cena byla co nejnižší a lidé si mohli jízdu vyzkoušet a k vodě se vracet. Spolu s lodí dostanou automaticky i záchranné vesty a základní výklad, jak si s lodí počínat, aby na vodě nevypadali jako úplní amatéři,“ vysvětluje Roman Štolfa, předseda spolku Posejdon, který v létě pořádá i vodácký tábor a pravidelné kurzy pro začínající vodáky.

Půjčovna spolku sídlí ve Věřňovicích v Dolní Lutyni vedle řeky Olše a nabízí různé typy lodí, kánoe, nafukovací lodě, a dokonce i jeden surf.

„Hodně v kurzu jsou plastové kánoe, a protože řada lidí viděla Rafťáky, tak chtějí vyzkoušet i rafty,“ dodává Štolfa. Lidé z

Posejdonu se starají o takzvané Slezské Benátky, což je vodní úsek vedoucí od Karviné před Dolní Lutyni-Věřňovice a Bohumín až za soutok s Odrou do Polska. Spolek je personálně propojený také s ostravskou Loděnicí pod hradem, kde zajišťuje vodácký program.

Vodáci na řece Odře.

PO ODŘE ZE STARÉHO BOHUMÍNA

Dalším vodácky přátelským zařízením v okrese je pak půjčovna lodí ve Starém Bohumíně za objektem Pod Zeleným dubem, kde mají provoz na starosti tamní dobrovolní hasiči.

Bohumínský areál disponuje dohromady osmnácti loděmi, a to i rafty či kánoemi. Zajímavé je, že lodě mají převážně jména podle živočichů a ryb, kteří v okolí řeky Odry žijí či žili. Vodáci se tak mohou projet třeba na Mamutovi, Ledňáčkovi, Rosničce či Sumci.Kromě lodí jsou zájemcům k dispozici také záchranné vesty, lodní vaky či záchranné házecí pytlíky. Půjčovné za lodě a vybavení se neplatí, zájemci zaplatí jen za převoz lodí z cíle sjezdu, a to 100 korun za kánoi a 200 korun za raft.

Služby půjčovny je v sezoně možné využít na dopolední sjezdy (od 9 hodin) a odpolední sjezdy (od 14 hodin) každou sobotu, neděli a během svátků. K rezervaci lodí pak slouží výhradně rezervační systém, který najdou zájemci na webových stránkách města Bohumín. V pracovní dny je možné si lodě zapůjčit po dohodě s velitelem hasičů za podmínky, že na vodu vypluje alespoň šest lodí.

Osmikilometrová vodní trasa začíná za mostem u náměstí Svobody ve Starém Bohumíně a končí v Polsku za mostem v Zabełlkówě.

Meandry Odry, kudy se vodáci plaví, jsou v chráněné oblasti a kvůli ochraně zvířat tam sezona trvá jen od července do září. Loni si tam za tu dobu vypůjčilo lodě přes dva tisíce lidí.

Pavla Krůčková

Lyže pro tátu, prkno pro dceru

Těrlicko – Táta s mámou si dali pár kol na vodních lyžích a pak si zkusili i prkno, já a brácha jsme si parádně zařádili na „waku“. Ano, i takhle může vypadat rodinný den v přírodě u vody, když se vypravíte do Ski Wake Parku v Těrlicku. Ten je určen pro jezdce na vodních lyžích a na wake-boardu všech úrovní, i pro ty, kdo si tyto adrenalinové sporty chtějí vyzkoušet poprvé.
Ski wake park na Těrlické přehradě.

„Zájemci si u nás mohou zapůjčit veškeré náčiní i ochranné pomůcky, všem se rádi věnujeme i jako instruktoři. Snažíme se zkrátka, aby si pobyt i pohyb u nás každý užil podle svého a co nejlépe,“ říká jeden z úspěšných českých wakeboardových jezdců Bogdan Kornas. Ten patří do party, která v Těrlicku tráví v chatkách a karavanech takřka celé léto a stará se o chod areálu.Dané vodní sporty jsou především o pohodě, příjemné atmosféře a svobodě. Samozřejmě, nezbytné je ale dodržovat i určitá pravidla a bezpečnost. „Je to ale také o setkávání lidí, kteří mají rádi pohyb, adrenalin i zábavu, mnozí pak posedí i po sportování nebo pobyt u nás spojí s přespáním a je to pro ně taková malá letní party u vody, takže si myslím, že náš areál už taky spojil nejeden vztah a vznikla tady nejedna láska,“ usmívá se dále český wake-boardový závodník a instruktor.

Každopádně, do areálu míří lidé všech generací. Obecně platí, že starší generace dává přednost vodním lyžím, které jsou vhodné i pro úplné začátečníky. Výbušnější a rychlejší wakeboard je ale trend, který rovněž rádi vyzkoušejí všichni, kdo mají rádi léto, vodu, pobyt venku, pohodu, pohyb a adrenalin.

Šlapadla, pramice i motorové čluny

Soběšovice, Těrlicko – Dlouhé roky mohli lidé vyjet na hladiny Žermanické a Těrlické přehrady jen na šlapadlech, pramičkách nebo malých plachetnicích. Dnes jsou povolena i plavidla se spalovacími motory. 

Rekreace na Těrlické přehradě.

Běžní rekreanti si mohou čluny s menšími spalovacími motory půjčit. Provozovatelé půjčoven by je měli před vyplutím poučit, kde a jak rychle se smí jezdit, aby další plavidla a především plavce. Ty totiž mohou při jízdě na člunu snadno přehlédnout a lodním šroubem zranit.

Vedle malých člunů se stále více objevují na hladinách vodní skútry. Ty mají výkonnější motory a dosahují vysoké rychlosti. V blízkosti břehu a míst, kde se pohybují plavci, by měly skútry jezdit tzv. výtlačnou plavbou.

Klasickou půjčovnu šlapadel provozuje na Žermanické přehradě například R-Zátoka v Soběšovicích. „Zájem je v sezoně a za hezkého počasí velký. Jedno šlapadlo si lidé mohou půjčit za 150 korun na hodinu. Jinak nabízíme ubytování i další sportovní vyžití,“ řekl provozovatel areálu Michal Hrubovský.

Rekreace na Těrlické přehradě.

Motorové lodě půjčují na pláži u penzionu Maják. „Provozovatel půjčovny, který je u nás v nájmu, nabízí k půjčení laminátové lodě pro šest osob. V ceně 400 korun je i palivo do motoru. V nabídce má také další sportovní vybavení, včetně kajaků či oblíbených paddleboardů,“ uvedl provozovatel penzionu Martin Bittner.