V pátek vojáky navštívila ministryně obrany Jana Černochová s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou a poslanci a senátory.

„Děkuji vám, že na Ukrajině bojujete i za nás,“ řekla na úvod svého projevu k ukrajinským vojákům na jednom ze stanovišť ministryně obrany a dále je ujistila, že Česká republika nehodlá polevit v dodávkách techniky a materiálu, které Ukrajině pomáhají v obraně před ruskou agresí.

„Nadále také budeme poskytovat i výcvik ve všech dovednostech, o které je ze strany ukrajinské armády zájem,“ uvedla Černochová.

Výcvik se stejně jako v loňské rotaci týká hlavně základních schopností pozemních sil, jako je střelba z ručních zbraní, pohyb jednotek po bojišti nebo minometná palba.

Výcvik žen a zdravotníků

Část ukrajinských vojáků se také zaměřuje na výcvik zdravotníků. Ten zahrnuje například simulaci ošetření většího množství zraněných po dělostřeleckém útoku. Důležitý je také specializovaný výcvik ženijního a chemického vojska.

Mezi ukrajinskými vojáky na Libavé cvičí také více než dvě desítky žen.

„Nejsou to zdaleka jenom zdravotnice, ale slouží i u bojových jednotek. Mají můj obrovský obdiv, protože je to tvrdá práce i pro chlapy, natož pak pro ženy,“ sdělila ministryně obrany.

Výcvik je podle resortu obrany přínosem také pro českou armádu.

Zkušenosti z války

„Od ukrajinských vojáků, kteří na Libavé cvičí, čerpáme nejen jejich neskutečnou motivaci a nasazení v boji i při výcviku, ale také obrovské množství zkušeností ze skutečného válečného konfliktu s Ruskem, což je nesmírně cenné,“ uvedl náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Ve vojenském prostoru Libavá je nyní druhá rotace z celkových pěti, které umožňuje aktuálně schválený mandát. V každé rotaci, na níž se podílí necelé tři stovky vojáků české armády, může cvičit až osm set vojáků ukrajinské armády.