Pracovníci technických služeb sekali trávu třeba i během nedávných májových svátků. Firma se ale hájí, že při těchto pracích se zkrátka musí přizpůsobovat především počasí svátek nesvátek.

„To byl snad špatný vtip. Člověk se chce během svátku déle vyspat nebo mít zkrátka svůj klid, a místo toho jsme od rána poslouchali pod okny hrčení sekaček. Za takové sváteční ráno a dopoledne opravdu děkuji," obrátil se na naši redakci ironicky po 8. květnu jeden z karvinských obyvatel. Podobných ohlasů pak zaznamenali naši redaktoři více.

A co na to říká společnost technické služby? „Při sekání trávy a podobných činnostech se musíme přizpůsobovat počasí. Jak vidíte, teď třeba sekat nemůžeme a podobné to zřejmě bude i následující dny. A pak zase chodí stížnosti, proč necháváme růst vysokou trávu a o tyto plochy se nestaráme," řekl včera redakci Deníku ředitel Technických služeb Karviná Josef Mertl.

Hluk řeší strážníci

Město Karviná má přitom od března roku 2009 vyhlášku, která hovoří jasně: „Je zakázáno požívat elektrické a motorové sekačky, křovinořezy, pily a jiné hlučné zahradní mechanismy v neděle a státní svátky od půlnoci do 9 hodin a pak zase od 13 hodin do půlnoci. Od 9 do 13 hodin tedy sekat lze. Vyhláška platí pro celé město, tedy i pro technické služby. A funguje, stížností je minimum a většina neoprávněných," říká mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. „Lidé, kteří zaznamenají její porušení, mohou volat strážníky, kteří se tím určitě budou zabývat. Z 8. května ale nemáme ani jednu stížnost," dodává Swiderová.

„Vyhlášku známe i my a časy dodržujeme," doplnil ředitel Technických služeb Karviná.

A zkušenosti jiných měst? V Havířově funguje podobná vyhláška od loňského roku.

„Hlučné stroje se nesmí používat v neděle a ve státem uznávané svátky od 12 hodin. Tohle pravidlo ctí také naše Technické služby Havířov," říká mluvčí magistrátu Eva Wojnarová.

V Orlové zase žádná podobná vyhláška přijata není.

„V minulosti podobné snahy byly, ale u zastupitelů se nesetkaly se souhlasem. Lidé si také na hluk sekaček ve dnech volna v posledních letech nestěžovali a navíc mnozí argumentovali tím, že v pracovní dny sekat trávu na zahrádkách nemohou, protože jsou v práci, a tak jim zbývají jedině volné dny," sdělila mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.