Symbolizují vznik Československé republiky. V letech 1918 a 1919 jich lidé vysadili tisíce.

V další vlně se pak vysazovaly například o deset let později. Stromy svobody dodnes v některých obcích regionu připomínaji význam svobody a demokracie. Na některých místech se v souvislosti se stoletým výročím vzniku republiky plánuje jejich obnova.

Na Opavsku už původní stromy svobody zasazené za 1. republiky nenajdete. V Oticích strom vysadili hasiči v roce 1929 u příležitosti odhalení pomníku 17 padlých otických občanů v I. světové válce. Lípa na návsi bohužel v průběhu let chřadla a na konci 20. století ji museli pokácet. U kořenů se našla schránka s dokumenty a dobovými památkami.

Den otevřených dveří na Kružberské přehradě.
Otevřená kružberská přehrada přilákala o víkendu davy lidí

„Na stejném místě nyní roste nová lípa, která tu původní nahradila někdy v 90. letech,“ uvedl starosta Otic Vladimír Tancík. Neplachovice o svou Lípu svobody z roku 1928 také přišly.

Po okupaci obce byla lípa vykopána a z rozhodnutí německého vedení obce tu byl vysazen dub. Ihned po osvobození obce byla v roce 1945 na stávajícím místě zasazena nová lípa svobody, která roste dodnes. Letos bude v obci vysazena další lípa svobody.

„Chtěli jsme tím oslavit stoleté výročí vzniku Československé republiky,“ uvedla starostka Neplachovic Dana Schreierová. Novou lípu plánují vysadit 28. října letošního roku také v Bolaticích.

Nové stromy svobody se chystají vysadit také v některých obcích okresu Bruntál. Ve Světlé Hoře plánují slavnostní výsadbu za účasti představitelů obce, místních spolků a veřejnosti, nebude chybět doprovodný program a občerstvení. Strom bude vysazen na pozemku obce vedle obecního úřadu.

Krnovská nádrž by se mohla začít stavět poblíž statku nad nad Fügnerovou ulicí už v příštím roce.
Krnov určil komisi pro jednání s Povodím Odry

Také v Karlovicích zasadí lípu na obecním pozemku a počítají s tím, že se o ni budou pracovníci obce starat.

„Pátrali jsme po tom, jestli v Karlovicích někdy lípa zasazená na počest vzniku republiky byla, ale nevíme. Měli jsme informaci od jednoho pamětníka, že snad ano, ale než jsme se dopátrali, kde by mohla být, pán zemřel. Takže jestli tady lípa byla, nespíš už je pokácena. Ale od října budeme mít novou. Vysázení spojíme s malou slavností, zapojí se spolky, děti ze základní školy, vše bude v rámci projektu MA 21 Zdravé město,“ uvedla starostka Karlovic Jana Helekalová.

Více informací najdete na www.stromysvobody.cz.