Spor o budovu Loutkového divadla v Opavě se dostal do dalšího dějství. Na řadě je nyní soud, který má určit vlastníka objektu. Těsně před uplynutím termínu pro rozporování u soudu totiž podala Ústřední rada Československé církve husitské žalobu o určení vlastníka objektu.

„Žaloba z naší strany podána byla a v případě získání objektu by měl sloužit ke kulturním účelům,“ uvedla tajemnice Ústřední rady Československé církve husitské Jana Krajčiříková.

Město Opava podle vyjádření náměstka primátora Josefa Stiborského není účastníkem sporu, protože nemá k budově vlastnický vztah a objekt si od státu pouze pronajímá.

„Nemáme k budově vlastnický vztah, a tak nám nezbývá než čekat na výrok soudu,“ upřesnil náměstek primátora s tím, že je smutné, že spor o vlastnictví se stále protahuje a brzí se tak rekonstrukce objektu.

Kostele sv. Vojtěcha v Opavě.
Zájem o prohlídky kostelů a chrámů v regionu je mezi lidmi obrovský

„Tu by mělo město v plánu provést, samozřejmě ale pouze v případě, že by budova byla v jeho majetku,“ dodal Josef Stiborský. Podle velice optimistických odhadů by výrok soudu mohl padnout do konce letošního roku, nejspíš se tak ale stane později.

Právo hospodařit s budovou má Národní institut pro další vzdělávání a od něj si prostory loutkového divadla a bývalé Stanice mladých turistů a přírodovědců či Minizoo pronajímá Středisko volného času Opava. Kromě střediska zde sídlí například ještě Česká školní inspekce.

Před několika lety požádala Ústřední rada Československé církve husitské v rámci církevních restitucí o vydání budovy. V roce 2014 stát žádost církve zamítl a církvi začala běžet tříletá lhůta na rozporování u soudu. Těsně před jejím vypršením zástupci církve žalobu u soudu podali.

Opavské koupaliště. Ilustrační foto.
Opavské kulturní léto se rozloučí multižánrovým Koupákem