Holý vrch, po kterém Lysá hora získala jméno, je dnes víceméně zastavěný. Vedle telekomunikačního vysílače, tolik charakteristického pro toto místo, stojí meteorologická stanice, několik horských chat a pamětní desky turistům, kteří zahynuli za okupace.

K důležitým stavbám patří i ubytovna Kameňák, poskytující přístřeší všem, kteří se zde rozhodnou strávit noc.

Na dohled Tatrám

Když vystoupáte na vrchol Lysé hory, přezdívaný Gigula a vysoký 1323 metrů nad mořem, naskytne se vám úchvatný panoramatický výhled na hřebeny a údolí Beskyd a Jeseníky.

Při hezkém počasí bez mraků jsou dokonce vidět až Západní a Vysoké Tatry. Výhled však není jediným důvodem, proč sem ročně zavítá na statisíce turistů. I v případě Moravskoslezských Beskyd platí, že cesta je cíl. Nádhernou přírodu pokrytou smrčinami a jedlobukovými porosty dnes chrání několik přírodních rezervací a památek.

Jmenovitě se vyplatí zastavit u rezervace Mazák nebo u Mazáckého Grúniku. Populární jsou i Ondrášovy díry chráněné pro své pseudokrasové jeskyně, kde žijí netopýři ohroženého druhu, Satinské vodopády nebo vodní nádrž Šance.

Masiv Lysé hory je tvořen čtyřmi hlavními a několika bočními hřebeny z vrstev pískovců a jílovců. Od dalších částí pohoří jej dělí hluboká údolí Řečice, Mohelnice a Ostravice a všechny tyto krásy lze z určitých míst spatřit při stoupání vzhůru.

Bezručův výplaz

Královna Moravskoslezských Beskyd, jak se Lysé hoře přezdívá, těží ze své relativně blízké pozice k obcím Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry.

Lysohorská ikonaPokud se k vrcholu vypravíte přes červené značení, pravděpodobně potkáte místní ikonu, bývalého horníka Jána Čupu, který přes svůj důchodový věk podniká výstup na Lysou horu každý den, a to svlečený do půl těla a většinou i bos. Na otázku, proč ve výšlapech nepoleví, většinou odpovídá stejně hory mu prý vrátily zdraví, smysl života a pomohly získat spoustu přátel.

Zdolat ji tak mohou nejen zkušení trampové, ale třeba i rodiny s dětmi, přičemž dospívající zvládnou cestu tam i zpět, s menšími lze k vrcholu vyjet autobusem a pěšky sejít zpět dolů. Některé trasy jsou dokonce vhodné k jízdě na kole a za dobrých sněhových podmínek můžete pár cest vyjet i na běžkách.

Na vrchol vede celkem osm různých tras dělených podle náročnosti, délky či památek, které lze po cestě spatřit. Nejfrekventovanější je bezpochyby Bezručův výplaz, pojmenovaný podle slavného básníka Petra Bezruče, který cestu kdysi často a rád zdolával.

Měří 8,5 kilometru a vede z velké části po asfaltu, udusaných cestách a výše po kamenném chodníku. Vhodná je především k pěšímu výstupu kvůli zúženým místům a vysoké účasti dalších turistů, a je středně náročná.

K prudkému stoupání dochází jen na chvíli, a to na silnici do úbočí Smrčiny. Pokud vám nevadí sdílet cestu s ostatními, doporučujeme vypravit se na tuto trasu až v září, kdy se tu pořádá tradiční akce „Výplaz na Lysou“.

Snazší cesta

Na stejně dlouhou trasu od Ostravice navazuje více oddechová cesta z Visalají. Vede po červené značce, která signalizuje frekventovanou trasu, ale z pravidla na ní nepotkáte tolik turistů. Při výstupu se vám na ní postupně otevírá úchvatný pohled na východní horizonty, kam patří dlouhý hraniční hřeben, Fatra či vzdálené Tatry.

Třetí oblíbenou cestou bývá jedenáctikilometrový výšlap vedoucí po modré značce a začínající ve Frýdlantu nad Ostravicí. Jeho největším lákadlem je nedávno zrekonstruovaná skautská mohyla Ivančena ležící zhruba ve dvou třetinách cesty, ve výšce 925 metrů nad mořem. Založena byla roku 1946 na památku pěti skautů, které nacisté za odbojovou činnost rok předtím popravili.

Od té doby, včetně éry komunistické totality, kdy byl skauting ilegální, sem trampové a skauti nosí kameny a vzdávají tak hold statečným kolegům.

Největší hromadná událost se tu koná na konci dubna, kdy sem přijíždějí lidé z celého světa a přidávají vlastní kámen k již tak vzácné sbírce čítající kameny z Austrálie, z Peru, nebo dokonce z Měsíce. Zhruba sto metrů pod mohylou je ukryt pramínek, kde si můžete nabrat čerstvou vodu.

Po cestě vzhůru potkáte ještě jeden, velmi známý, opatřený stříškou a několika plechovými hrnečky. Vybrat si můžete i nejkratší sedmikilometrovou trasu z Krásné, zvlášť pokud plánujete výlet s dětmi. Po žlutém značení se rychle dostanete do lesa, kde vás čeká překvapení v podobě rostoucích borůvek, a později dechberoucí výhled na sousední vrchol Travný či hřeben Prašivé.

Důležité informaceI v horkých letních dnech se na výšlap vybavte teplým, nepromokavým oblečením. Lysá hora je jedním z nejchladnějších, nejdeštivějších a největrnějších míst v České republice. Legenda mezi pravidelnými návštěvníky dokonce praví, že jednou vám na cesty bude svítit slunce a za to devětkrát pršet. Aktuální počasí, virtuální prohlídku či informace o trasách najdete webových stránkách.

Minimálně do konce září vás pětkrát týdně na vrchol vyveze linka autobusu ČSAD. Vyjíždí z Raškovic každé pondělí a středu (výjezdy bez průvodce, od 149 korun), každý pátek (výjezd s průvodcem, od 199 korun) a pro registrované skupiny nad 35 osob i každé úterý a čtvrtek.

Jízdenky můžete rezervovat osobně na autobusovém nádraží ve Frýdku-Místku, telefonicky na čísle 558 432 515 nebo přes e-mail na prepravnikancelarFRM1@3csad.cz.