Usedlíci říkají, že jejich horský ráj je mnohdy také rájem pro sběrače pokut za špatné parkování či vjezdy do zákazů.

„U nás je to především slavný transformátor, odkud vyrážejí turisté na Lysou horu,“ připomíná starostka Ostravice Pavlína Stankayová s tím, že parkování v lokalitě zakázal vlastník pozemků, tedy Lesy České republiky. Marně se obec pokoušela o pronájem části plochy, která je určená pro těžaře dřeva, aby zde umožnila návštěvníkům stání pro jejich auta.

Tomáš Vančura z Raškovic patří k poškozeným chovatelům, ovce má teď raději v podhůří ve Vyšních Lhotách, 10. 8. 2023.
Ovčí jatka na Morávce, místní chovy likvidují patrně hned dvě vlčí smečky

„Lesáci se rozhodli jinak, což způsobuje problémy, protože ti řidiči parkují podél cesty k transformátoru a komunikace nebývá úplně průjezdná,“ doplnila Stankayová. Stalo se, že nemohly projet složky integrovaného záchranného systému, které v okolí zasahovaly, a tak se začaly rozdávat pokuty.

Ideální to není ani v samotné obci. „Hlavně o víkendech k nám jezdí turisté, parkují na všech volných plochách, na což si hodně stěžují místní,“ líčí starostka Ostravice. Na radnici se proto rozhodli, že obecní plochy v centru vesnice zpoplatní. Rádi by k tomu dospěli v příštím roce. Placené parkoviště už ostatně vzniklo U pily.

Řepiště na Frýdeckomístecku, 15. 8. 2023.
VIDEO: Řepiště jsou pro místní „ty“, ať jazykovědci tvrdí, co chtějí

„Jezděte a parkujte jen tam, kde smíte!“ Toto upozornění visí na příjezdu do Krásné, která se nachází na odvrácené straně beskydské horské královny. A nejčastější dopravní značky jsou tu zákazy zastavení. V obci jsou rozmístěné i neoficiální „zákazy“ vytvořené místními, na cedulích nebo prostě nastříkané na silnici.

„Nejhorší situace je od Zlatníka dále nahoru směrem na Visalaje a Muroňku,“ popisuje Antonín Tulach, starosta Krásné. Neukáznění motoristé neváhají odstavovat auta přímo na cestách do lesa, v lesích samotných či na loukách. Devadesát sedm procent této horské obce je přitom součástí chráněné krajinné oblasti.

Popůnoční předpremiéra Kazmova filmu v kině Vlast, 17. 8. 2023, zdroj: Kultura F≈M.
Kazma v kině Vlast ve Frýdku-Místku: vyprodáno, diváci šíleli

„To řešení není a nebude jednoduché. Jedná se o celou mozaiku opatření jak z krátkodobého, tak dlouhodobého hlediska,“ míní starosta. Krásná nechala instalovat příslušné dopravní značení a v rámci prevence i bannery napříč obcí - Chcete zaparkovat legálně? Tady, prosím NE! To vše se ale neobejde bez represe.

Nošovičtí republikoví policisté i frýdlantští strážníci, s nimiž máme dohodu o spolupráci, se činí. Musím je pochválit,“ vyjádřil se starosta Antonín Tulach. Krásná chce podle něj celý systém doplnit ještě kvalitnější informovaností veřejnosti, kde se smí, a kde nesmí parkovat. Obec chce, aby řidiči už nejlépe před příjezdem věděli z internetu, co a jak.