Po týdnech zoufalství z nedostatku sněhu rozjeli provozovatelé lyžařské areály na téměř všech místech bruntálského okresu, od Dolní Moravice po Andělskou Horu, přičemž právě v Andělské Hoře rozjeli vlek v pátek. „Zasněžili jsme, rozhrabeme sníh a vlek zprovozníme. Obleva snad nepřijde," přál si Petr Drápala, provozovatel lyžařských areálů Annaberg, pod které spadá i vlek v Suché Rudné.

„V Suché Rudné jsme v provozu denně, rekreanti rádi využívají večerní lyžování, které je u nás ve středy a pátky od 18 do 21 hodin. V Andělské Hoře pouze v sobotu ve stejný čas," řekl Drápala.

Příroda už není jako macecha

Radost ze sněhu mají rovněž ve vrbenské skiaréně, kde už se opět vesele lyžuje. „Příroda se k nám dosud chovala macešsky. Díky sněhu a mrazu se nám podařilo v úterý obnovit provoz. Večerní lyžování je ve středu, v pátek a v sobotu od 18 do 21 hodin. Je v provozu zatím jen spodní část sjezdovky, ale brzy otevřeme i rozšířenou část," potvrdil vedoucí provozu Ladislav Novák.

Bohužel sníh začal zasypávat Jeseníky až na sklonku ledna. Většina provozovatelů v polovině sezony již finanční ztráty nedožene, to ale netrápí rekreanty, kteří si užívají lyžování. „Jsme ubytovaní vedle v Karlovicích a jezdíme do Jeseníků čtvrtým rokem. Je to tu naprosto dokonalé, jezdíme pořád," prohlásila po sjetí vrbenského kopce osmiletá Pavlína Ješinová z Vysokého Mýta. Lyžovat dceru naučil tatínek.

Malá Morávka, lyžařský ráj

Naprosto dokonalé podmínky pro lyžování panují v Malé Morávce a Karlově pod Pradědem. Ve Ski areálu Kopřivná včera lehce sněžilo, teplota dosahovala tří stupňů pod nulou, a co se týkalo sjezdovky, ta byla perfektně upravena.

„V pátek 31. ledna startuje velká akce pro děti základní školou povinné do 15 let. Všichni ti, kteří v sobotu předloží letošní pololetní vysvědčení, obdrží celodenní permanentku zdarma," slíbil Lukáš Ptáček ze Ski areálu Kopřivná.

Na Myšáku v Karlově pod Pradědem slibují za samé jedničky školákům zadarmo palačinky. V sobotu 1. února od 10 do 16 hodin se chystají na Myšáku grilovat a o den později se lze zapojit do pletení šály ochránci jesenických hor, dědu Pradědovi. V provozu tam jsou modrá a červená sjezdovka i padesátimetrová školička pro děti.

V sousedním areálu Ski Karlov jsou k využití sjezdovky všech obtížností. Závodní černá u dvousedačkové lanovky Olomoučák - Klobouk je určena lepším lyžařům. „Sjezdovka s mnoha „boulemi" a velkým převýšením splňuje nejnáročnější požadavky a je určena pro zkušené a náročné sjezdaře," řekl provozovatel Jan Mitáš.

Sjezdovka je propojena s méně náročnou závodní červenou sjezdovkou, proto areál mohou navštívit i méně zkušení lyžaři. Je v provozu denně od 8.30 hodin.

Co se týká nejvýše položeného střediska na Ovčárně, jeho svahy pokrývá aktuálně osmdesát centimetrů sněhu. V provozu jsou sjezdovky A, B, Malý Václavák a Velký Václavák. „Je tu možnost využít dětské lyžařské hřiště na sjezdovce Malý Václavák, stačí se zajít domluvit do recepce našeho hotelu," sdělil Josef Figura, provozovatel vleků na Ovčárně. Skvělé podmínky pro lyžování jsou také v Dolní Moravici.

Dobré sněhové podmínky sice potěšily vlekaře i lyžaře, ale také způsobily víc úrazů na horách. „Ve středu v Malé Morávce došlo k úrazu šestnáctiletého snowboardisty. Jednalo se o poranění horní končetiny. Mladíkovi byla poskytnuta odborná první pomoc a následně transport posádkou rychlé zdravotnické pomoci do nemocnice," popsal poslední zásah mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.