Ostravské firmě se zahraničními majiteli, které patří zdevastovaný zámek v Hnojníku, vyměřily úřady pokutu v řádu statisíců korun. Důvodem je to, že se o památku dlouhodobě nestarala a nezajistila nutné opravy, které jí byly nařízeny už v loňském roce.

Počátkem července se na zámku nečekaně objevili zahraniční dělníci, kteří mají během léta provést nejnutnější opravy, aby nepokračovala devastace. Stalo se tak jen pár dní poté, co bylo na konci června přistoupeno k exekučnímu řízení a firmě byly obstaveny účty.

Přečtěte si také: Rok a půl se nic nedělo, nyní svitla odepisované hnojnické památce naděje

„K výši pokuty nemůžu nic říct," řekla redakci Věra Pindurová z třineckého odboru stavebního řádu a územního plánování, pod který celá záležitost spadá. „Ale je to rozhodně v právní moci. Mohli se odvolat, to ale promeškali, a nyní už to má v moci exekutor, " poznamenala. Majitel podle ní musí například dodat nové okapy a měl by řešit rovněž narušenou omítku objektu z 18. století.

Jsou na tahu

„V každém případě je ten tah na nich. Mají provést to, co musí, a pokud chtějí zároveň jednat například o pozastavení exekuce, měli by začít jednat s exekutorem," konstatovala Věra Pindurová s tím, že v pátek 11. července se na zámku konala neoficiální kontrolní prohlídka, a to na základě informací, že majitel, který s úřady a památkáři rok a půl nekomunikoval, konečně zabezpečovací práce zahájil.

„To také bylo na místě konstatováno," shrnula Věra Pindurová. Naznačila, že pokud jde o další postup při přeměně zámku, hovoří se sice o záměru vybudovat „bydlení pro pana majitele" či o stavbě hotelu, oficiálně ale úřadům nebylo nic předloženo.

Na seznamu 

„V tuto chvíli není na stole žádný konkrétní projekt," řekl Deníku ředitel ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula, další účastník páteční schůzky. Podle něj se ale dá říct alespoň to, že vlastník loni nařízené práce provádí.

„Nyní se zdá, že organizuje opatření k nápravě škod. Jde zejména o to, aby do objektu nezatékalo," naznačil Michal Zezula. „Tu situaci budeme samozřejmě sledovat, nejbližší kontrolní den by měl být v řádu dvou až tří týdnů," upozornil. Připomněl, že hnojnický zámek patří mezi nejohroženější památky v Moravskoslezském kraji.

Na druhé straně si myslí, že pokud majitel projeví „upřímný zájem" o rekonstrukci, památková ochrana by jeho plány neměla nějak výrazně zkomplikovat, a to ani z pohledu zákonných lhůt za předpokladu, že budou respektována veškerá pravidla vyplývající ze zákona o státní památkové péči.