Dosud neprobádané krypty pod bazilikou patrně jsou, jejich tajemství se možná podaří poodkrýt příští rok dílčí průzkum by mohl být součástí stavebních úprav, které by pomohly zpřístupnit veřejnosti v pravidelných otevíracích hodinách takzvanou poutnickou kryptu.

Veřejnost do poutnické krypty, kde se nacházejí mumifikované ostatky zesnulých, může výjimečně nahlédnout už nyní. Známá je také existence takzvané pražmovské krypty pod kaplí sv. Kříže. Přestože ostatky z ní byly přeneseny v padesátých letech minulého století do vitríny v poutnické kryptě, prostor je veřejnosti nepřístupný.

Existenci dalších podzemních prostor podle badatele a předsedy Komise pro obnovu kulturních míst, historických památek a významných lokalit ve Frýdku-Místku Jaromíra Poláška dokazují například větrací kanály, které jsou přibližně ve dvoumetrové výšce po celém vnějším obvodu baziliky. Lidé do nich ovšem házeli nepořádek, přesto prostory nejsou podle Poláška zasypány zcela. Tajemství by se mohlo poodkrýt příští rok, poutnická krypta bude pravděpodobně zpřístupněna pravidelněji veřejnosti. K tomu budou nutné úpravy. „V první etapě se bude řešit poutnická krypta a změna vstupu do ní, aby zájemci o prohlídku nerušili chod baziliky," řekl Jaromír Polášek s tím, že bude nutné vyřešit financování, zakonzervovat mumifikované ostatky nebo zařídit klimatizaci, elektroinstalaci a odvlhčování. K vidění by nebyla jen krypta, návštěvníci by mohli zhlédnout expozici, kde by podle Poláška spatřili dosud neviděné exponáty.

„My jsme otevření zpřístupnění krypty. Hodnotím to pozitivně," řekl František Boldy, administrátor Římskokatolické farnosti sv. Jana Křtitele Frýdek. Přestože je nápad na zpřístupnění v prvotním stadiu, Jaromír Polášek naznačil, že v době úprav by se mohly uskutečnit dálkové průzkumy kamerou či mikrokamerou přes větrací otvory. Také by se mohl provést mikrovrt v občasně zpřístupněné poutnické kryptě, také ta totiž stále skrývá záhadu. „V prostoru, kde jsou vzadu pohřbení duchovní, je v dlažbě duté místo. Obdélníkový půdorys dutiny má rozměry asi 80krát 160 centimetrů," řekl Polášek. Upozornil, že i když si to většinou veřejnost představuje jednoduše, uskutečnit podobný výzkum je poměrně složité, neboť je potřeba řada povolení a finance. Dílčí výzkum by se ale skutečností stát mohl.