Prozatím není jasné, kolik medvědů se aktuálně v oblasti Beskyd a blízkého okolí vyskytuje. Monitorovací obojek, který zaznamenává data o poloze každé dvě hodiny, dostala jediná medvědice, a to před dvěma týdny.

Tím, že se šelma pohybuje i v blízkosti lidských obydlí, ale zbystřily také úřady. Zástupci kraje v týdnu podali žádost na krajský odbor životního prostředí a zemědělství, která se týká povolení výjimky ze zákazu rušení, odchytu, držení, manipulace, převozu, telemetrie a případného usmrcení.

Ilustrační foto.
Medvědice se objevila v blízkosti hukvaldské obory

Medvěd je totiž přísně chráněný. V případě nutnosti zásahu povoluje výjimku na odchyt, rušení či usmrcení medvěda Správa CHKO, pokud se zvíře pohybuje na jejím území. V ostatních případech rozhoduje krajský úřad.

Medvěd poničil v minulých dnech úl v Kozlovicích:

Medvěd poničil v minulých dnech úl v Kozlovicích.Zdroj: Archiv obce

„Určitě není potřeba vyvolávat paniku, rozhodně je ale na místě jistá opatrnost. Šelma se totiž pohybuje poblíž místa, které přitahuje výletníky. Pokud lidé vědí, že setkání s touto šelmou někde hrozí, musí být obezřetní. Jsme v úzkém kontaktu s expertem z Mendelovy univerzity, se kterým spolupracuje i Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Je to odborník na medvědovité šelmy, který všechny dostupné informace i výstupy z monitorovacího obojku vyhodnocuje a v případě potřeby je schopen zasáhnout,“ uvedl před týdnem k výskytu šelmy u Hukvald hejtman Ivo Vondrák.

Výjimky ze zákazů

Právě oblast Beskyd je jediným místem, kde žijí všechny tři naše velké šelmy – kromě medvěda ještě vlk a rys.

„Kvůli jejich dlouhodobému přirozenému výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem. Škody, které šelmy působí na domácích chovech hospodářských zvířat, v případě medvěda také na včelstvech, kompenzuje majitelům stát,“ přiblížila mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny Karolína Šulová.

Zákon o ochraně přírody a krajiny stanovuje podmínky, za kterých je porušení pravidel ochrany velkých šelem povolené, právě na to žádost adresovaná odboru životního prostředí odkazuje.

Výjimku ze zákazů u zvláště chráněných druhů živočichů lze povolit například v zájmu veřejného zdraví nebo veřejné bezpečnosti.

V žádosti se dále uvádí, že jde o jedince, který působí stupňující se škody na zvěři, hospodářských zvířatech a především včelách a včelařských zařízeních.

Medvěd dostal telemetrický obojek.
Povedlo se! Medvěd v Beskydech dostal v noci telemetrický obojek

Nestandardní chování

„Tento jedinec vykazuje nestandardní znaky chování a může tedy dojít k ohrožení majetku i zdraví a života obyvatel. Nebojí se pohybovat v zastavěných územích a k obydlím se přibližuje stále více. V poslední době je zaznamenán častý výskyt i v intravilánu obcí. Obyvatelé se jeho přítomností cítí velmi ohroženi. V případě zhoršené situace bude tedy nezbytný jeho odchyt a v krajním případě usmrcení,“ stojí ve veřejné vyhlášce.

Oznámení o zahájení řízení ve věci povolení výjimky už visí na úředních deskách. Na případné vydání rozhodnutí o výjimce by měl navázat postup podle zákona o myslivosti.

Medvěd hnědý v Beskydech, jak jej na konci ledna zachytil Václav Tomášek.
Chytání medvěda v Beskydech pokračuje. Povolali polskou zásahovku

K TÉMATU

Lesníci už dříve požádali o odchyt medvěda
Pokusy o možnost odchytu medvěda už byly zaznamenány v minulých měsících. Asi tříletého jedince opakovaně zahlédli turisté i lesníci zkraje roku ve Starých Hamrech a okolí. Šelma se pravidelně vracela do přezimovací obůrky Jatný. Medvěd se podle lesníků nechoval plaše, jak bývá obvyklé. „Proto jsme upozornili obce Staré Hamry a Ostravici i horskou službu. Správu Chráněné krajinné oblasti Beskydy žádáme kvůli bezpečnosti o přemístění medvěda do jiné lokality,“ řekl v únoru Tomáš Peka, lesní správce z Frýdku-Místku z podniku Lesy ČR. Agentura ochrany přírody a krajiny ale tehdy uvedla, že k odchytu medvěda není žádný důvod.

Příjezd opavských fanoušků do Ostravy a jejich přesun na vitkovický stadion na zápas Baník vs. Slezský FC, 21. dubna 2019.
Baník vs. Opava bez excesů. Policie potvrzuje: Slezské derby? Vše v klidu
IV. ročník konopného veletrhu Konopex. Dolní oblast Vítkovice, 19. dubna 2019 v Ostravě.
V Ostravě se do neděle koná veletrh konopí. Podívejte se, co nabízí