Kdo se rozhodne v následujících týdnech pořídit nový ekologicky šetrný kotel, může své náklady stlačit opravdu na minimum. V případě, že domácnost bude stát nová technologie třeba 150 tisíc korun, ze svého na to v konečném součtu doplatí necelých osm tisíc korun.

„Novojičínská radnice má zájem na zdravém životním prostředí, a proto podporuje kotlíkové dotace. Ty jsou určeny na výměnu zdroje topení v rodinných domech. Každá domácnost, která zruší staré kotle na pevná paliva s ručním přikládáním, může získat na pořízení ekologicky šetrnějšího zařízení až 95 procent z maximální částky 150 tisíc korun," uvedla mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Žádosti o dotaci přijímá od 1. února do 29. dubna 2016 Krajský úřad Moravskoslezského kraje v Ostravě. Potřebné formuláře, včetně jejich vyplněných vzorů, lze získat na www.lokalni-topeniste.cz, na recepci krajského úřadu nebo na Městském úřadě v Novém Jičíně.

Až 85 procent nákladů může proplatit ministerstvo životního prostředí, dalších pět procent Moravskoslezský kraj, stejnou částkou přispěje svým občanům i město Nový Jičín. Ten ze svého rozpočtu na tento účel vyčlenil milion korun.

„Zhoršená kvalita ovzduší je zejména díky neekologickému vytápění v rodinných domech v zimním období velkým problémem i na Novojičínsku. Nyní mají lidé šanci vyměnit si stávající kotel na pevná paliva s ručním přikládáním za nový typ, a to buď za modernější kotel na pevná paliva, za kombinovaný kotel na uhlí a biomasu, za kotel na biomasu, plynový kondenzační kotel nebo za tepelné čerpadlo," vysvětlila stručně smysl dotační akce Eva Balarynová z odboru majetku, rozvoje a investic.

Kromě toho jsou na městských úřadech napříč okresu dostupné letáčky, které o dotačním programu informují. Formulář žádosti o poskytnutí dotace včetně vyplněného vzoru i polep na obálku, ve které žádosti občané doručí poštou nebo osobně na krajský úřad, si lze vyzvednout na recepci novojičínského úřadu na Divadelní ulici 1 nebo v budově radnice na Masarykově náměstí, a také na odboru životního prostředí.

Dotazy zájemců o dotaci zodpoví také na informační lince 595 622 355 a na e-mailové adrese: kotliky@msk.cz, které zřídil krajský úřad.

Také Odry přispějí zájemcům o výměnu starého kotle za nový. Tamní zastupitelé souhlasili s poskytnutím dotace z rozpočtu města pro rok 2016 žadatelům provádějícím výměnu zdroje tepla v rodinném domě s využitím takzvané kotlíkové dotace, a to ve výši pět procent, maximálně však 7 500 korun na jednoho žadatele.

Radní i zastupitelé kolem toho dlouze diskutovali. Nevýhodu viděli například v tom, že lidé dostanou peníze až zpětně, pokud splní všechny podmínky.

Stejnou podporu schválilo na svém prosincovém zasedání i kopřivnické zastupitelstvo. Zdejší žadatelé díky této dotaci ušetří na výměně svých zařízení na pevná paliva za nové. „Maximální výše dotace pro jednoho žadatele je zhruba 127 tisíc korun," uvedl místostarosta Kopřivnice Stanislav Šimíček.

Důvodem kotlíkových dotací je podpořit občany ve výměně zastaralých spalovacích zařízení za nová, díky kterým dojde ke zlepšení životních podmínek ve městě.