Informoval o tom Petr Drobek z ostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu. V Dalších oblastech jako Bruntálsko, Novojičínsko a Opavsko ovzduší tak znečištěné není.

Smogovou situaci meteorologové vyhlašují vždy, když dva dny po sobě čtyřiadvaceti­hodinové koncentrace polétavého prachu překračují hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový.

„Lidem s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším osobám a malým dětem doručujeme zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. U dospělých osob bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení," řekl. Meteorologové také žádají řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli. „Emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích," u­vedl.

Na území Moravskoslezského i Olomouckého kraje se dnes ráno pohybovaly hodnoty průměrných čtyřiadvaceti­hodinových koncentrací prašného aerosolu mezi 30 a 121 mikrogramy na metr krychlový. Nejvyšší hodnotu zaznamenala stanice v Ostravě-Zábřehu. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní. Situace by měla být podobná i odpoledne.

Kvalita ovzduší bývá v regionu zhoršená hlavně na podzim a v zimě. Na znečištění se podílí průmysl, doprava i topení v domácnostech, část škodlivin podle odborníků pochází rovněž ze sousedního Polska.