Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milionové investice vylepší seniorům bydlení

Domy s pečovatelskou službou v ulici 17. listopadu ve Frýdku-Místku, jejichž zřizovatelem je město, se dočkají investice za téměř 40 milionů korun.

8.7.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Senioři se mají ještě do konce letošního roku dočkat důstojnějšího bydlení v podobě nových oken, vstupních dveří a zateplených fasád. Upraveny budou i balkony – a k jednomu ze dvou domů bude přistavěn nový evakuační výtah.

Cílem je snížit v domech náklady na vytápění, zvýšit jejich estetickou úroveň a bezpečnost. Obyvatele pečovatelských domů o tom informoval náměstek primátora Jiří Kajzar spolu se zaměstnanci magistrátu, kteří mají správu domů ve své kompetenci. Senioři žádali konkrétní odpovědi na otázky, které se týkaly nejen stavebních úprav, ale i termínů zahájení a dokončení prací. Náměstek primátora Jiří Kajzar připomenul, že záměr zateplit domy byl schválen již loni v květnu s tím, že realizovat se bude letos. Obyvatelům se také snažil vysvětlit, že i úředníci města bojují s administrativním šimlem. „Při vyřizování podkladů pro povolení stavby a následně pro výběr jejího dodavatele se musíme řídit lhůtami, které jsou dány zákonem. Nelze je obejít ani zkrátit. Ještě složitější to je v souvislosti s žádostmi o dotace. Nároky na předložení potřebných podkladů a dokladů se stále zvyšují i mění, čímž dochází k prodloužení termínů a oddaluje se i vyhlášení zadávacího řízení na zhotovitele stavby," přiblížil náměstek Kajzar, který přesto všechno předpokládá, že práce by mohly být zahájeny nejpozději v září a dokončeny optimálně v prosinci tohoto roku.

TERMÍNY OHROZÍ POČASÍ

Z důvodu časové náročnosti schvalovacích procesů poskytovatele dotace, které není město nijak schopno ovlivnit, není ale vyloučeno, že některé finální práce na fasádách objektů budou z důvodu klimatických podmínek dokončeny na jaře příštího roku. Stavební práce budou zahrnovat výměnu starých dřevěných oken za plastová se žaluziemi, výměnu vstupních dveří, zateplení nejen pláště budov, ale také střech a stropních konstrukcí podzemního podlaží tak, aby byty v prvních patrech měly co nejmenší průnik chladu od podlahy. Úpravou projdou i balkony, které získají nové zábradlí i dlažbu, přičemž bude upraven stávající nevyhovující schod mezi úrovní podlah balkonu a pokoje. K jednomu z domů bude přistavěn také nový lůžkový evakuační výtah s nástupem z terénu.

Obyvatelé důchodového věku byli rovněž informováni o tom, že v rámci zlepšení bydlení mohou zažádat o výměnu kuchyňských linek, koupelnových jader, podlah nebo dveří. Letos již město v domech s pečovatelskou službou zajistilo výměnu několika kuchyňských linek, které vyrobila a instalovala městská společnost TS. Žádosti mohou obyvatelé domů s pečovatelskou službou předávat městu prostřednictvím svého domovníka.

Předběžné náklady úprav byly na základě projektové dokumentace vyčísleny na více než třicet šest milionů korun. Konečná cena ale bude známa až po ukončeném výběrovém řízení na dodavatele stavby a vyhodnocení žádosti o přidělení dotací, které by mohly činit až sedm milionů korun.

„Cílem této investiční akce je zlepšit nejen venkovní stav domů, ale také vnitřní stav bytů, ve kterých senioři žijí, čímž se zvýšení kvalita jejich bydlení," uzavřel náměstek Kajzar.

Autor: Martin Šrubař

8.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poznáte osoby na snímku z bezpečnostní kamery bankomatu?
6

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Zdolání kovového monstra se na první pohled zdálo nemožné. Tatra 810 4x4 řízená Liborem Václavíkem to dokázala.
20

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

Jeřáb, který havaroval na Dlouhých Stráních, půjde pod vodu

Přípravné práce při vyprošťování havarovaného autojeřábu na dolní nádrži hydroelektrárny Dlouhé Stráně již začaly. Vedou je hasiči spadající pod skupinu ČEZ, kterým asistují profesionální jednotky ze Šumperku.

Obžalovaní v kauze levně prodaných pozemků stanuli před soudem

Okresní soud ve Frýdku-Místku včera zahájil hlavní líčení osmi obžalovaných osob v případě, kdy radní Frýdku-Místku měli v roce 2009 postupně převést pozemky na soukromé uživatele. Na tom by nebylo nic k údivu, ovšem dle státního zástupce Ladislava Hradila byly pozemky prodány pod tržní cenu.

Přípravu stavby průmyslové zóny Nad Barborou brzdí soudní spor

Karviná – Rok od nástupu nového vedení kraje se příprava stavby průmyslové zóny Nad Barborou nijak neposunula. Hejtman Ivo Vondrák na toto téma Deníku řekl, že se již naplánovanou smlouvu o přípravě zóny nepodařilo realizovat, protože nebyl splněn předpoklad, že pozemky pro zónu budou sceleny.

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

/FOTOGALERIE/ V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení