Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladecko má volby za sebou. Starostka asi zůstane stejná

Dvacítka obcí z celé České republiky má za sebou opakované volby do obecních zastupitelstev. Patřilo k nim i Mladecko.

16.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Slávek Růta

Volby se musely zopakovat kvůli tomu, že v daných obcích se rozpadla zastupitelstva. Stejný osud mělo také bývalé mladecké vedení.

Zastupitelka Miroslava Blažejová odstoupila z funkce, protože se jí nelíbil způsob financování zdejší základní školy a byla pro okamžité připojení k Jakartovicím, které by situaci změnilo, s čímž nesouhlasili ostatní. Vzhledem k tomu, že náhradník Zdeněk Čech zastupitelskou pozici odmítl, musela se obec přihlásit k mimořádným volbám, které se konaly v sobotu.

Zatímco při podzimních volbách měli voliči k dispozici kandidátku jedné volební strany, Nového Mladecka, tentokrát o přízeň místních kromě už zmíněného Nového Mladecka usilovaly také Naše Mladecko obec Mladecko a Nezávislí kandidáti. Účast byla necelých 67 procent.

Vítězství obhájilo Nové Mladecko se ziskem více než 48 procent hlasů. V pětičlenném zastupitelstvu tak získalo tři mandáty. Zbylé dva pak připadly Našemu Mladecku, pro něž hlasovalo 36,4 procenta voličů.

Definitivu dá ustavující zastupitelstvo

Lídry vítězné strany je dosavadní starostka obce Jana Švejdová, která obdržela největší počet hlasů ze všech kandidátů. Zastupitelskou pozici obhájila Kateřina Mazurová. Nově si ji naopak vyzkouší Petr Koláček.

Z Našeho Mladecka pak zastupitelstvo dotvoří Pavel Horák a Marcel Nejezchleb. Je velmi pravděpodobné, že ve vedení místního obecního úřadu se nic měnit nebude a starostka zůstane stejná. „Nic ještě dohodnuto není, ale předpokládám, že bych i nadále měla být starostkou," řekla nám do telefonu Jana Švejdová.

Podle ní se o postu místostarosty, který byl doposud obsazen Ivetou Schwablíkovou, teprve bude jednat. „Variant je více. Během týdne bych se chtěla spojit také s dalšími dvěmi zastupiteli a projednat všechny možnosti. Uvidíme, jak to dopadne," dodala.

Definitivně jasno bude na ustavujícím zastupitelstvu, jehož termín zatím nebyl určen. Patrně však připadne na konec června.

Rozpad zastupitelstva Mladecko ochromil téměř na půl roku. Vedení obce mělo omezenou pravomoc. Nemohly se například schvalovat nové vyhlášky a řešit se třeba nedaly ani záležitosti týkající se obecního rozpočtu. Teprve po ustavujícím zastupitelstvu by se vše mělo vrátit k normálu.

Jedna z nejdůležitějších otázek souvisejících s Mladeckem, tedy, jestli se obec připojí k Jakartovicím, se zdá být vyřešena.

„Nejsme pro sloučení, ale naopak pro samostatnost Mladecka. Financování základní školy bude probíhat stejně. Budeme jí posílat vše, co dostaneme od státu, a hodláme s ní navázat ještě užší spolupráci," vysvětlovala Jana Švejdová, jež také odhalila své vize do budoucna:

„Ráda bych navázala na to, co se nám podařilo během prvního půlroku, kdy jsem fungovala jako starostka. Věcí, které můžeme zlepšit, je celá řada. Chceme opravit chodníky, kulturní dům, zvýšit množství zeleně v obci, instalovat nové lavičky a odpadkové koše.

Před naši základní školu bychom rádi umístili retardér, protože zde spousta řidičů přijíždějících do Mladecka směrem od Hlavnice nedodržuje povolenou třicítku."

Autor: Petr Dušek

16.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
2 6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

 Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava probíhá Kariérní týden. Akce má za cíl usnadnit studentům a čerstvým absolventům VŠB-TUO vstup na trh práce a podpořit jejich uplatitelnost v našem regionu.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Při pohledu na šplhající nákladní speciál běhal lidem mráz po zádech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení