„Odváděl jsem daně jako každý jiný Němec, kvůli zdravotnímu stavu jsem ale práci musel ukončit a pak to všechno začalo,“ uvádí ve středu dopoledne cestou na havířovský „pracák“ Karel Barnišin. Jde zde odevzdat protestní nótu, ve které mj. žádá nezávislé posouzení jeho případu. Vybaven je i protestní cedulí v české a německé verzi

V Německu mu totiž nepřiznali právo na podporu, v Česku zase odmítli to, že by měl dostávat podporu v nezaměstnanosti na základě výpočtů německých příjmů. „Podle zákona bych tam musel za poslední dva roky odpracovat alespoň rok, kvůli zdravotnímu stavu jsem měl odpracováno jen devět měsíců,“ vysvětluje muž. „Česká strana mi tak spočítala výši podpory podle tabulkového výpočtu a ta částka byla tak směšná, že jsem se odvolal,“ říká dále muž.

Protestující Karel Barnišin v Havířově. | Video: Deník / Stašová Gabriela

Podle něj pak přišly další zádrhely. Úřad práce v Havířově údajně liknavě komunikoval s německou stranou, zatím neuspěl ani když žádal o pomoc na odboru hmotné nouze. „Tam jsem pořád musel něco dodatečně dokládat z Německa, pak mi chyběl doklad o mém německém účtu z ledna, takže se řešení zase odložilo,“ vypráví Karel Barnišin, který tvrdí, že úředníci k jeho případu přistupují liknavě a vše zdržují schválně, protože se zde několikrát „nebál ozvat“ a dával najevo, že se mu dané jednání nelíbí.

„Každopádně, několik měsíců jsem zcela bez příjmu, úřední jednání se stále vlečou, musel jsem se zadlužit a teď už nevím, jak dál,“ dodává ve středu dopoledne muž. „Ode dneška nebudu jíst ani pít a budu veřejně protestovat proti úřednické zlovůli a neschopnosti můj případ vyřešit,“ říká odhodlaně závěrem s tím, že hlavní stanoviště jeho protestu bude prostranství u obchodního domu Elán. „Je zde největší ruch,“ vysvětluje.

Podle dostupných zjištění prý německá strana nedala muži ani doklad o ukončení pracovního poměru. A to by mohl být další ze zádrhelů případu. Úřad práce České republiky (ÚP ČR) pak sdělil, že je vázán mlčenlivostí, konkrétně tak případ nemůže komentovat a poskytnout může jen „obecnou“ odpověď. „Pokud člověk pracuje v zahraničí, v některé z členských zemí EU a odvádí tam pojištění, je příslušným státem pro zaručení dávek v nezaměstnanosti nositel státu zaměstnání. Česká republika není kompetentním orgánem pro poskytování dávek v nezaměstnanosti,“ řekla mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková. „Pokud jde o nepojistné sociální dávky, ÚP ČR je správní úřad a jakožto takový musí postupovat podle platné legislativy. Ta stanoví i podmínky vzniku a trvání nároku na některou z nepojistných sociálních dávek. ÚP ČR postupuje při posuzování vždy individuálně s ohledem na konkrétní situaci klienty. Pokud člověk s rozhodnutím ÚP ČR nesouhlasí, může proti němu odvolat,“ dodala.

Protestující hladovkář ale už první den nezůstal bez odezvy. Ve čtvrtek ráno ho má přijmout vedení havířovského magistrátu a případ s ním probrat.