V neděli o půlnoci dojde na českých dálnicích po třinácti letech k výměně výběrčího mýta. Peníze od nákladních dopravců nově potečou do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury skrze spřízněné společnosti CzechToll a SkyToll. Dosud tuto službu pro stát zajišťoval rakouský Kapsch.

Přechod se zřejmě neobejde bez komplikací v provozu. Podle CzechTollu totiž především zahraniční dopravci přistoupili k registracím do nového systému liknavě a nechávají je až na okamžik vjezdu do republiky. Z celkově očekávaných 450 tisíc vozidel jich je v systému zhruba 300 tisíc.

Potíže na hranicích

Skluz mají podle CzechTollu především menší dopravci z okolních zemí, hlavně Polska. Na hraničních přechodech se proto očekávají dlouhé kolony, které mohou brzdit i řidiče osobních aut.

Jako nejrizikovější vyhodnotil CzechToll přechody s Polskem a Slovenskem, odkud proudí tranzit z východní Evropy a Balkánu. Zásadní komplikace se přitom dají očekávat až v pondělí, neboť v neděli odpoledne mají kamiony zakázanou jízdu.

Ještě před několika týdny společnost představila dopravní model, podle kterého měla například kolona v Lanžhotě měřit přes čtyřicet kilometrů. Nový odhad činí dvanáct kilometrů, v Bohumíně má mít kolona jedenáct kilometrů a v Českém Těšíně pět kilometrů.

„Riziko roste podle dopravního modelu od čtvrté hodiny ranní, kulminuje v poledne a postupně klesá v pozdních odpoledních hodinách,“ uvedl provozní ředitel společnosti CzechToll Petr Chvátal. Firma nasadila mimo jiné pohyblivá registrační místa, situaci budou sledovat drony a posílené policejní hlídky.

Domácí jsou v pohodě

Naopak čeští dopravci jsou podle svého sdružení Česmad Bohemia na změnu připraveni. „Drtivá většina provedla registraci včas. Pokud nějaké problémy nastanou, věříme, že se během několika dní vyřeší,“ řekl mluvčí Česmadu Martin Felix.

Nové mýto bude fungovat na 2300 kilometrech dálnic a silnic. Oproti současnosti se mýtné rozšíří o přibližně 860 kilometrů silnic první třídy, tam se ale začne vybírat až od ledna. Nový systém je postaven na satelitní technologii, dosavadní systém provozovaný firmou Kapsch využíval mikrovlny a mýtné brány.