Vítr nevítaný host. Pozor! Shnilá okna. Místo slíbené opravy vyhazov. Tady jsme doma. Stop zrušení 52 nájemních bytů. Tyto a mnoho dalších nápisů si v současnosti můžete přečíst na opavském Horňáku. Některé občany totiž přestala bavit nevyjasněná budoucnost jejich bytového domu, a proto se mnozí z obyvatel rozhodli vyjádřit svůj názor prostřednictvím transparentů.

„Psala jsem stížnost na odbor kontroly. Z vedení města se tím ale nikdo nechtěl zabývat. Projednávat se to má na červnovém zastupitelstvu. V tuto chvíli není nic rozhodnuto a schváleno. Žijeme v nejistotě,“ komentovala zástupkyně trojice zmíněných vchodů na Horním náměstí Jana Vavrečková, která na neutěšený stav domu pravidelně upozorňovala na minulých jednáních opavského zastupitelstva.

Deník už dříve informoval o stížnostech lidí žijících v dotčeném bytovém domě vybudovaném v šedesátých letech minulého století. Upozorňovali na to, že město není schopno zrekonstruovat svůj majetek.

„Chceme pouze vyměnit okna a zateplit budovu. To je to jediné, oč nám jde,“ pokračovala dále Jana Vavrečková. Společně s dalšími nájemníky více než deset let usiluje o nápravu. V minulosti se také pokoušeli byty od města odkoupit. Prodej ovšem nebyl posvěcen.

Loni na podzim radnice oprášila projekt, podle něhož by se přestavbou bytový dům mohl proměnit v polyfunkční objekt, v němž by vznikly bytové jednotky od malometrážních 2+kk až po prostorné 4+kk. Zatím se zpracovávala pouze studie, nic definitivně odklepnuto nebylo.

Problém ovšem tkví i v tom, že pokud projekt projde, město musí najít pro současné nájemníky jiné odpovídající bydlení.

„Máme podepsány smlouvy na dobu neurčitou. Nikdo nás podle zákona nesmí vystěhovat. Nelíbí se mi postup primátora, který si některé obyvatele začal jednotlivě zvát k sobě do kanceláře a snaží se je přesvědčit, aby šli bydlet do jiných městských bytů. Přes odbor majetku jsme se byli podívat, kam bychom měli být přestěhováni. Pokud si někdo myslí, že se jedná o nějaký luxus, je na velkém omylu. Nechápu, proč by se město mělo připravit o dvaapadesát nájemních bytů v době, kdy je jich takový nedostatek,“ poznamenala dále zástupkyně obyvatel bytového domu, která dokonce iniciovala petici proti přestavbě.

Následně ještě popsala, kdo pracoval na akci s transparenty.

„Připravovali jsme to už delší dobu, ale potom, co si primátor začal zvát nájemníky po jednom k sobě, začali jsme jednat. Vytvořila se skupina, která nápisy vyráběla a rozdávala je jednotlivým bytům. Většina nájemníků se chtěla zapojit a transparent za okno vylepila. Někteří si však celou situaci chtěli vyřešit po vlastní linii,“ doplnila Jana Vavrečková.

PRVNÍ SETKÁNÍ MĚLO PROBĚHNOUT VČERA

Vylepených plakátů si všímají kolemjdoucí a všimli si jich také na opavské radnici, ze které je to k bytovému domu co by kamenem dohodil. První setkání primátora Opavy Radima Křupaly (ČSSD) s prvními nájemníky se mělo dle vyjádření Hlásky uskutečnit včera.

„Jak je známo, město se otázkou, jak vyřešit neutěšený stav domu na Horním náměstí, vážně zabývá. Pan primátor proto inicioval svolání schůzky s prvními nájemníky, kde by s nimi rád probral varianty řešení a pozitiva a úskalí záměru dům revitalizovat,“ konstatovala mluvčí města Opavy Lada Dobrovolná.

Transparenty v oknech se pak podle vedení města vztahují právě k plánovaným schůzkám.

„Máme za to, že aktivita ve formě výlepu v oknech souvisí, respektive je jakousi reakcí odpůrců záměru právě na svolání této schůzky. Věříme, že po společných jednáních dojde město s nájemníky ke konsenzu,“ doplnila Lada Dobrovolná.

Očekává se, že humanizací bytového domu na Horním náměstí se bude zabývat červnové zastupitelstvo, které je na programu v pondělí 18. června.