Klíšťata, kterým letošní horké a dlouhé léto vyloženě přálo, zaplnila svou nežádoucí aktivitou téměř celé horní patro infekčního oddělení. Lékaři a sestry měli plné ruce práce s pacienty, postiženými obávanou klíšťovou encefalitidou. Je to vždy velmi závažná nemoc a ti, kteří z ní vyváznou bez následků, jsou šťastní lidé.

Dvě neočkované mimoopavské pacientky k nim nepatří. Začátkem října byla osmapadesátiletá žena postižena strnulostí rukou, závratěmi a teplotou. O klíštěti, které by ji kouslo, neměla ani potuchu. Byla přijata na neurologické oddělení, kde lékaři potvrdili zánět mozkových blan.

Během velmi krátké doby se její stav rychle zhoršil a na infekční lůžkové oddělení již byla přeložena s ochrnutím horních i dolních končetin.

V krátké době se přidalo i postižení lícních nervů, šíjového svalstva a dokonce polykacích svalů. „Děláme všechno pro to, abychom ji z toho dostali. Prognóza je zatím bohužel nejistá a hodně bude záležet na následující rehabilitaci,“ konstatuje primář oddělení Petr Kümpel.

Další postiženou je sedmačtyřicetiletá žena, která však o přisátém klíštěti věděla. Do Slezské nemocnice přijela s teplotou a silnou bolestí hlavy. Po příchodu na ambulanci infekčního oddělení upadla do bezvědomí s křečemi a byla napojena na dýchací přístroj. „Pozitivní je, že jsme ji už mohli odpojit a její hybnost není závažněji omezena. U ní snad prognóza bude dobrá,“ doufá primář Kümpel.

Upozorňuje, že právě nyní je k očkování proti klíšťové encefalitidě velmi vhodná doba a doporučuje ho všem věkovým kategoriím od jednoletých dětí až po seniory. Pro přehled: V roce 2014 skončilo na opavském infekčním oddělení s klíšťovou encefalitidou 36 pacientů, 16 v roce 2015 , 25 v roce 2016, 47 v roce 2017, vloni 51 a letos 70. Během letošní letní sezony nechyběli na infekčním oddělení ani další pacienti, například se salmonelózami, ale proti minulým letům jich bylo přece jen méně. Spektrum původců průjmů je stále pestřejší.

„Nyní máme už několik dní v ošetřování Pákistánce, trpícího vysokými horečkami a schváceností organismu. Jeho stav zatím nereaguje na podávaná antibiotika tak, jak by měl, a proto u něj nelze vyloučit ani vzácnější exotickou nemoc,“ dodává primář Kümpel.

Na oddělení mu však letos jednoznačně chyběli pacienti po střetu s liškami. Před rokem byly „rezavé kmotry“ k lidem na Opavsku v kousání štědré a poskytly opavskému infekčnímu oddělení přímo věhlas mezi ostatními nemocnicemi v republice.