Dnešek, zítřek a neděle budou mít nejen pro Hlučíňany specifickou příchuť. Chystá se totiž v pořadí už třetí ročník této divácky vděčné akce. Organizátoři ze společnosti TARRA pyrotechnik, která je mimochodem jedním z tradičních soutěžících, doufají, že se nebudou opakovat nepříznivé klimatické podmínky z loňského roku a déšť se Hlučínu vyhne.

„Pevně doufáme, že nás podrží počasí a celková návštěvnost se bude blížit nebo překoná návštěvnost prvního ročníku, kdy na festival dorazilo za tři dny kolem 60 tisíc lidí a podaří se tak vytvořit skvělou atmosféru, která tradičně na Hlučínském jezeře panuje,“ zadoufal jeden z organizátorů Michal Křižák z TARRA pyrotechnik.

A právě pořádající společnost načne program už dnes večer. Zítra dojde řada na slovinsko-slovenskou POTOČNIK-PRIVATEX a nedělní závěr festivalu obstarají Litevci z VILNIAUS SALIUTAS. Show všech společností začínají vždy ve 21 hodin a uskuteční se za každého počasí. Porota následně posoudí, kdo byl nejlepší.

„Letos každá soutěžící společnost zahájí vlastním ohňostrojným designem úvodní dvě minuty představení povinnou částí ohňostroje na hudební skladbu Vltava z cyklu symfonické sbírky Má vlast od českého skladatele Bedřicha Smetany. Tato hudební skladba oslavuje výročí sta let založení Československa, které připadá na letošní rok,“ pokračoval Michal Křižák a vzápětí ještě doplnil s tím, že všechny tři ohňostroje budou opět pyromuzikální.

Vypálení pyrotechniky tedy bude korespondovat s hudbou. Bližší informace ohledně dnešní show hlučínské společnosti nechtěli pořadatelé zveřejňovat. Jedná se o pečlivě utajené překvapení pro diváky. Víme jen, že potrvá 11 minut a 33 sekund. Organizátoři nepřiblížili ani rozpočet akce, která se připravuje měsíce dopředu. Podle jejich vyjádření by ovšem bez finanční podpory města, organizace Sport a Kultura Hlučín a dalších partnerů byla nezrealizovatelná.

Během tří let si festival dokázal získat své renomé a návštěvníci, kteří přijíždějí ze vzdálenějších končin, potvrzují, že jde o akci nadregionálního charakteru.

„Samotný zájem široké veřejnosti je opravdu obrovský,“ přiznal Michal Křižák.

Do Hlučína se totiž nesjíždí jenom tuzemští ale i zahraničí diváci. Z Hlučínského jezera se tak stalo unikátní místo, kde lze každoročně spatřit velkolepé mezinárodní ohňostrojné show.