Natálie Pouhaufová z Karviné právě před týdnem venčila svou milovanou fenku kokršpaněla v karvinském parku Boženy Němcové. Sobotu večer pak strávily na veterinární stanici. Její Zara pozřela jed na krysy a majitelka fenky si je jistá, že návnadu snědla v parku.

„Nikde jinde jsem s ní nebyla. To, že jsem ji vyvenčila před barákem, je fakt, ale měla jsem ji celou dobu pod dohledem. To v parku běhala, čmuchala a mohla kdykoliv cokoliv sníst," řekla mladá žena zničeně. Její fenka totiž sežrání otrávené návnady zaplatila životem.

„Musela toho sníst větší množství. Nerozumím tomu, kdo může dělat takové svinstvo," dodala majitelka otráveného psa.

V parku byla také před týdnem nalezena nebezpečná návnada klobása, která byla propíchnutá tenkým hřebíkem. Pohozená byla mezi listím přímo na rozlehlé louce.

„V případě, že pes sní takovýto ostrý předmět, hrozí mu opravdu vážné nebezpečí. Může mu poranit tlamu, zažívací trakt, a to až smrtelně," uvedla veterinářka Monika Antalová.

Veterináři na Karvinsku se však nechtějí příliš vyjadřovat k tomu, zda v současné době otrávených pejsků přibývá, nebo je situace stále stejná.

„Je mi líto, ale na přání majitelů pejsků se k této situaci nebudeme vyjadřovat do médií," uvedla veterinářka z havířovské kliniky, kde byla také Natálie Pouhaufová se svou fenkou.

Pokud byste měli podezření, že váš pes snědl otrávenou návnadu, je na místě včasná reakce. „Zvířeti můžete dát tříprocentní roztok peroxidu vodíku, přibližně lžičku na každých deset kilogramů zvířete," řekla Deníku Antalová s tím, že pokud doma peroxid nenajdete, měla by vystačit trocha ostré hořčice, která se dá psovi na kořen jazyka.

„U zvířete je pak vyvoláno zvracení, které může zabránit tomu, aby se jed rozšířil dál do těla," dodala Antalová. V případě spolknutí ostrého předmětu je nezbytný okamžitý zásah veterináře.

Největším problémem zůstává fakt, že majitelé otrávených pejsků nehlásí tyto případy na policii, která by celou věc mohla prošetřit. Viníkovi totiž hrozí trestní stíhání a náhrada škody.