„Nehoda se udála na železničním přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací doplněnou o závorová břevna. Následkem střetnutí vykolejila lokomotiva a jeden vůz pro cestující. Bylo také poškozeno trakční vedení a výstražník na železničním přejezdu. Při mimořádné události byla jedna osoba usmrcena a další desítky zraněny,“ vysvětlil Martin Drápal, mluvčí Drážní inspekce s dodatkem, že příčiny a okolnosti vzniku nehodu šetří čtyři inspektoři DI.

Předběžná škoda je vyčíslena na 37 milionů korun.

Mluvčí Českách drah Filip Medelský potvrdil, že nehodu vyšetřuje kromě policie i drážní inspekce. „Co se týká omezení, mezi Bohumínem a Karvinou funguje nyní náhradní autobusová doprava, nákladní vlaky jsou pak směrovány odklonem přes Havířov.“

Tragická srážka vlaku s kamionem na železničním přejezdu - Dolní Lutyně 24. ledna 2024. | Video: Deník/Tomáš Januszek

Podle zjištěných informací se jednalo o rychlík Ex 546 Ostravan, který měl namířeno z Návsí u Jablunkova do Prahy-Vršovic. České dráhy potvrdily, že nehodu bohužel nepřežil strojvedoucí. Informaci o úmrtí jedné osoby potvrdila i Policie ČR. Na místě zasahovaly všechny složky IZS, srážka způsobila zranění dvaceti osobám.

„Podle zjištěných informací měl řidič přejíždět přes železničních přejezd a z dosud nezjištěných důvodů zůstal stát na místě. Pak došlo ke střetu s právě projíždějícím vlakem. Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti," doplnila policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Podle mluvčí moravskoslezských hasičů Kamily Langerové byly všechny zraněné osoby z vlaku vyproštěny a předány do rukou zdravotníků: „Ve vlaku cestovalo přes 60 osob, z toho 40 se obešlo bez zranění, pět lidí opustilo vlak ještě před příjezdem jednotek IZS. Na místo dorazil i speciální tank Správy železnic z Přerova. Bude se posuzovat situace a způsob, jakým bude vlak vyproštěn.“

Podívejte se na video z akce hasičů

| Video: Youtube

Také záchranáři měli dost práce. Na místo vzlétl vrtulník LZS z Ostravy, vyjelo velkokapacitní vozidlo Volvo, posádky ze základen Orlová a Karviná, stejně jako tým pro specializované činnosti. Následně byla k zásahu dovolána také bohumínská posádka.

 „Celkem šest zdravotnických týmů ošetřilo 20 pacientů ve věkovém rozpětí sedmnácti až pětašedesáti let. Utrpěli vesměs lehčí a středně těžká poranění, a to hrudníků, hlav, končetin a páteře. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče bylo postupně 18 osob transportováno do okolních nemocnic v Karviné, Havířově, Bohumíně, a dále do Městské a Fakultní nemocnice Ostrava. Dva zranění byli ošetřeni na místě zásahu, jejich stav nevyžadoval přepravu do zdravotnického zařízení,“ přiblížil Lukáš Humpl, mluvčí krajských záchranářů.

Kamion stál mezi závorami, asi uvízl

Vlak měl čtyři vagony, první v řadě skončil mimo koleje, lokomotiva je úplně na odpis. Kamion, který nehodu způsobil, převážel vrtnou soupravu a byl rovněž zcela zničen. Část nákladu skončila v kolejišti, stejně jako podvozek, zbytek zůstal odhozený v poli.

„Kamion převážel nadměrný náklad. Na valníku měl těžké důlní vrtné zařízení,“ potvrdil Tomáš Kužel, ředitel moravskoslezské policie.

Deník na místě oslovil několik svědků události. Podle jednoho z nich, který bydlí v jednom z domů stojících kousek od trati, kamion prý uvízl na přejezedu ještě před spuštěním závor. Mohlo být kolem půl šesté.

Svědkyně nehody paní Zuzana z Dolní Lutyně. | Video: Deník/Tomáš Januszek

„Byl jsem zrovna u domu a slyšel jsem náraz. Šofér kamionu stihl utéct. Pak jsem seběhl dolů a pokoušel jsem se odvracet dopravu směřující k farmě Bezdínek, aby tady měli prostor záchranáři a tak,“ popisoval situaci svědek David.

Správa železnic uvedla, že provoz po nehodě se po jedné koleji obnoví až v sobotu, zprovoznění druhé koleje se předpokládá do 14 dnů.

Policisté nehodu vyšetřují, nicméně je fakt, že povrch přejezdu, na kterém jsou závory a signalizační zařízení, je v tomto místě dost zvlněný. Mohlo se tak stát, že kamion na něm uvízl a nemohl dál. Mezitím se ovšem spustily závory a pomalu se blížil nešťastný střet s přijíždějícím vlakem…

Další svědkyně, paní Zuzana, viděla situaci úplně jasně. „Kamion vezl na návěsu vrtnou soupravu. Jenže byl blízko a sekl se v tom zlomu. Pokoušel se to zvednout, ale vtom se spustily závory a přijel vlak.  Kamioňák naštěstí uskočil, vlak smetl vrtací soupravu, však to vidíte,“ popisovala svědkyně středeční tragickou kolizi.

.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Karviná. Debata s ministrem vnitra Bez cenzury v pivnici Centrum. 22. ledna 2024 | Video: Deník/Tomáš Januszek