Sociální demokraté na radnici vystřídají Piráty a Opavany, kteří minulý pátek 28. srpna vypověděli svým partnerům koaliční smlouvu. Primátor Tomáš Navrátil (ANO 2011) se ještě tentýž den vyjádřil, že bude připraven jednat se všemi zbylými opozičními kluby.

Avšak největší naději měla právě ČSSD, o jejím příchodu na radnici se koneckonců spekulovalo již delší dobu. Sociální demokraté se tak na Hlásku vracejí po dvou letech. V minulém volebním období totiž v primátorském křesle sedával Radim Křupala (ČSSD), nynější zastupitel.

Tomáš Navrátil.
Odmítám, že by v kauze OKO šlo o politické důvody, říká primátor Navrátil

A jaké tedy bude nové složení vedení města? Náměstek Igor Hendrych (ANO 2011) se stává prvním náměstkem. Na svém postu náměstka zůstává Michal Jedlička (KDU-ČSL) a sestavu pak nově doplňuje starosta městské části Suché Lazce Petr Orieščík (ČSSD). Co se míst v jedenáctičlenné radě týká, tak odcházející Piráti zde zastávali tři posty.

První dva nyní patří sociálním demokratům, kromě Petra Orieščíka zasedne v radě i policejní mluvčí René Černohorský (nezávislý za ČSSD). Třetí místo pak připadlo členovi stávající koalice, lékaři Daliboru Hudcovi (Zelená pro Opavu).

Celkem bude mít tato nová koalice v zastupitelstvu 21 mandátů, přičemž nutná schvalovací většina činí 20 hlasů.

Kostel svatého Václava v Opavě.
Složitá oprava kostela v Opavě. Lešení ve fasádě? Památkáři musí souhlasit

Piráti a Opavané nicméně ještě musejí oficiálně opustit své posty. Konkrétně se jedná o první náměstkyni primátora Hanu Brňákovou a dva radní – Pavla Kořízka a Jana Štěrbu.

Zastupitelstvo, které se sejde v pondělí 7. září, by je mělo odvolat, pokud tedy na své funkce sami nerezignují. Následně se bude hlasovat i o složení nové koalice. 

Opavskou koalici nově doplní ČSSD.Zdroj: Archiv primátora Tomáše Navrátila