Hlavním cílem nového návštěvnického střediska je přiblížit význam a poslání chráněné krajiny Poodří a seznámit především děti s přírodou a jejími obyvateli. Ovšem ani dospělí návštěvníci se nemusí bát, že by dělali v krásném areálu záchranné stanice pouze doprovod svým potomkům. I oni se mohou nechat vtáhnout do podvodní atmosféry vodní říše nebo se poučit o unikátnostech oderského biotopu.

Tři expozice i živá zvířata

Premiérově se brány návštěvnického střediska otevřely uplynulou sobotu a i navzdory chmurnému deštivému počasí si lidé cestu do areálu našli. „Středisko se skládá ze tří samostatných částí, a to z vnitřní přírodovědné interaktivní expozice, zahradní části s vodními a hracími prvky a z víceúčelového sálu. V expozici živých zvířat můžete za doprovodu průvodce zhlédnout zástupce naší fauny a získat další informace o činnosti a ochranářských aktivitách Záchranné stanice v Bartošovicích," uvedl vedoucí stanice Petr Orel.

Zábavnou formou může každý na interaktivních obrazovkách zjistit, na jakém konkrétním místě žije daný živočich, v jedné místnosti se člověk ocitne pod hladinou tůně, obklopen štikou i vodní flórou. Venku zase nechybí krásná dřevěná simulace řeky Odry. „Takovým hlavním smyslem tohoto zařízení je kultivovat vztah člověka k přírodě tak, aby měl potřebu se o ni starat a pečovat o ni," vysvětlila Deníku hospodářka organizace Marcela Orlová a jedním dechem dodává: „Cílovou skupinou jsou hlavně děti. U těch když se pěstuje vztah k přírodě odmalička, tak to má naději."

Dům přírody Poodří je nová originální expozice, která lidem zábavnou formou v bartošovické záchranné stanici představuje výjimečný region podél Odry.

První impulz vzniku Domu přírody Poodří přišel od Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Jak uvedla dále Marcela Orlová, projektovým tahounem byl Ivan Bartoš z CHKO Poodří a třeba zahradní část má rukopis architektky Ivy Škrobové. „V srpnu loňského roku jsme začali toto zařízení budovat. V březnu letošního roku to bylo konečně dokončeno a od té doby už na tom pracujeme jen my ze stanice. Doděláváme drobné věci, jako cedulky a drobné úpravy," upřesňuje Marcela Orlová. Ta připomněla, že Poodří je unikátní zejména svým biotopem a dále tím, že severní část u Ostravy je využívána jako park a lidé ji navštěvují v hojném počtu, oproti tomu jižní je bohatá na opuštěná místa, kde rostou zajímavé druhy rostlin a žije vzácná zvěř.

Na faunu je bohatá také záchranná stanice a návštěvníci zde spatří takové druhy, které ve volné přírodě nemají šanci vidět, nebo jen z velké dálky. Touto částí vás možná provede Jan Kašinský, jenž vždy rád povypráví příběh každého zvířete. „Většina zvířat z této části u nás zůstává napořád, protože jsou buď po úrazech, nebo dlouhodobě držená v zajetí," vysvětlil Deníku. Jen letos už ve stanici přijali stovky zvířat. Nejčastěji se jednalo o poštolky a kosy, ale vyskytl se i třeba bobr. Ptactvo má v areálu vůbec nejpočetnější zastoupení a je jedinečným zážitkem vidět zblízka majestátního orla, čapí rodinku, bílého kosa, ostýchavé výry velké nebo roztomilé puštíky.

Otvírací doba Domu přírody Poodří v Bartošovicích je od dubna až do října vždy o víkendu nebo svátcích, během prázdnin každý den. Více informací je k dispozici na webových stránkách Českého svazu ochránců přírody Nový Jičín www.csopnj.cz.