V turistické sezoně od května do října bylo zpřístupněno třiatřicet církevních objektů. Návštěvníkům se v každém z nich věnoval vyškolený průvodce. Největší zájem zaznamenaly kostely na turisticky atraktivních místech.

„Mezi nejnavštěvovanější místo patřil kostel sv. Maxmiliána na Hukvaldech, do kterého si našlo cestu téměř osmadvacet tisíc návštěvníků. Z pohledu průměrné návštěvnosti byl nejúspěšnější dřevěný kostel sv. Antonína Paduánského na Prašivé, kam v průměru přišlo téměř 28 návštěvníků za hodinu,“ uvedl projektový manažer biskupství Miroslav Přikryl.

Moravskoslezský kraj společný projekt podpořil v tomto roce dotací ve výši 1,3 milionu korun, která byla využita na propagaci projektu a průvodcovskou službu. V průběhu turistické sezony se v kostelích návštěvníkům věnovalo okolo 150 proškolených průvodců.

Nejvíc práce měli průvodci v kostele sv. Maxmiliána na Hukvaldech, které se podruhé za sebou umístili na prvním místě v počtu návštěvníků. Zájem těší duchovního správce farnosti.

„Jsem velmi rád, že lidé kostel navštěvují. Přicházelo skutečně hodně lidí. Odhadujeme, že je asi pětina turistů, kteří přijeli na Hukvaldy kvůli oboře nebo návštěvě zříceniny hradu, navštívila také kostel,“ sdělil Dariusz Adam Jędrzejski.

Někteří se zdrželi jen pár minut, jiní si tiché místo užívali déle. „Jsou lidé, kteří do kostela přijdou jako do muzea.

Prohlédnou si oltáře, obrazy nebo zvon. Pak přicházejí skupiny nebo jednotlivci, kteří se chtějí v kostele ztišit, posadí se do lavic a modlí se,“ dodal kněz.

V desetitisících počítali návštěvníky kromě Hukvald také v ostravské katedrále Božského Spasitele, ve Štramberku, v poutním kostele na Cvilíně u Krnova nebo v konkatedrále v Opavě. Výjimečně si vedl také dřevěný kostelík na Prašivé.

Ne o všechny objekty byl ze strany návštěvníků takový zájem. Na seznamu jsou i místa, kam za hodinu přišel jen jeden člověk. Příliš nelákal například dřevěný kostel Povýšení svatého Kříže v Bystřici nad Olší.