Pro někoho je štědrovečerní tabule bez kapra takřka nepředstavitelná, druzí však raději sáhnou po nějaké další rybě, případně zvolí úplně jiné maso. Není však žádným překvapením, že zástupci první skupiny nad těmi ostatními co do počtu strávníků vedou. A podle opavského rybáře Pavla Válka bude kapr o Vánocích na stole kralovat i letos.

„Na druhém místě bude amur. Kdo nejí kaprovité ryby, zvolí například pstruha. Jako doplňkové ryby jídelníček určitě zpestří také dravci jako štika, sumec nebo candát. A to nejen o Vánocích, ale i na podzim v době výlovů. Takovou doplňkovou rybou je třeba i lín,“ říká Pavel Válek.

Rozsvícení vánočního stromu na Dolním náměstí v Opavě, pondělí 25. listopadu 2019.
Opava letos rozsvítila dva vánoční stromy

On sám je velkým rybářským odborníkem, a to právě mimo jiné i v kuchyni. Vyzkoušel už celou řadu receptů a při svých cestách po světě sbírá také koření. „Při přípravě rybích receptů se mi osvědčilo, že v jednoduchosti je krása. Stačí sůl, pepř, kari koření a bylinky. Čím jednodušší jídlo, v němž ryba figuruje, tím je lepší,“ míní.

Pavel Válek je zkušený rybář.Zdroj: archiv Pavla Válka

Maso kapra je dle jeho slov ovlivněno výživou a podmínkami chovu. „Co se týká masa dravých ryb, někdo tvrdí, že štika má sušší svalovinu. Já osobně preferuji sumce, vždy ale záleží na způsobu úpravy,“ pokračuje.

V prosinci, konkrétně v pátek 13. bude Pavel Válek společně se svou manželkou otevírat obchod v Hradci nad Moravicí a odhadujete správně, že zde půjde o ryby. Prodejna se bude nacházet v Opavské ulici v místě bývalého řeznictví.

Jan Schaffartzik.
Jan Schaffartzik: Věřil jsem Vildovi, že ji chytne

„Zatím budeme mít otevřeno vždy v pátek, avšak v době od 20. do 23. prosince to bude denně. Kromě kapra u nás bude k dostání amur, štika a pstruh. Nejedná se ještě o naše ryby, ty teprve dorůstají, budeme je odkupovat od chovatelů. Cena za kilogram kapra je 90 korun. Zákazníci si u nás ale mohou zakoupit i ryby uzené nebo kapří hranolky. Ať už ve formě výrobků či polotovarů,“ přibližuje rybář a závěrem s úsměvem dodává:

„Zákazníkům nabídneme veškerý servis, od živé ryby až po řízky. Jen to obalování už pak musí zvládnout sami.“ Právě o filetování je totiž mezi lidmi stále větší zájem, konkrétně rekord Pavla Válka při filetování kapra činí dvě a půl minuty.

Ilustrační foto
Nakažená klíšťata se letos překonávala