Kraj, respektive Evropská unie, poskytne žadateli až 70 procent, stát dotuje žadatele z oblastí se silně znečištěným ovzduším (což je většina Moravskoslezského kraje pozn. aut.) dalšími pěti procenty z pořizovací ceny zařízení a s příspěvkem přišly i některé obce a města.

Přes to všechno je podle zjištění Deníku zájem lidí pramalý. V menších obcích si nový kotel pořizují jednotlivci, ve větších městech možná desítky lidí.

Proč? Stávající systém dotací je podle dětmarovického starosty Ladislava Rosmana špatně nastavený. „Například v tom, abyste získali státní dotaci, musíte si koupit složitý automatizovaný kotel nebo kotel s ručním přikládáním se složitou regulační soustavou topné vody, který je hodně drahý. Přitom se dá vyhovět evropským normám a pořídit si kvalitní kotel, který splňuje 4. emisní třídu, jenže podmínky státu jsou, jaké jsou," říká rezignovaně Ladislav Rosman.

Druhý „dotační" šíp, který minul terč, je ten, že většina obcí na Karvinsku je plynofikována. „Nové kotle na tuhá paliva si fakt pořizují jen jednotlivci," říká starosta Těrlicka Martin Polášek.

Jenže plyn v posledních letech stále zdražoval, a tak řada lidí zapojila zpátky staré kotle na tuhá paliva, ve kterých může přitápět třeba na podzim a na jaře. A pálit v nich cokoliv. „Je škoda, že za dotační peníze se musí kupovat buď kotle na biomasu, či drahá zařízení s automatickým provozem. Přitom by stačily kotle na tuhá paliva za 50 až 60 tisíc korun. I tyto levnější přístroje už mají dokonalé spalování," říká dětmarovický starosta, který se v tomto oboru pohyboval desítky let.

On i mnozí jiní starostové přiznávají, že zájem lidí o dotace navýšené o příspěvek obce je velmi slabý.

„My jsme pro letošní rok z rozpočtu vyčlenili asi půl milionu korun, pro každého žadatele patnáct tisíc korun, právě na podporu výměny starých nevyhovujících kotlů, a měli jsme jednoho zájemce," říká Rosman.

Podobné to je v Dolní Lutyni, Bohumíně, Karviné a dalších obcích. A to například Bohumín nabízí bezúročnou půjčku ve výši až 20 tisíc korun na pokrytí vlastních nákladů. Dolní Lutyně dokonce 30 tisíc.

Motivovat lidi, aby si koupili moderní ekologické kotle, chtějí v Karviné. Třeba právě proto, že dosud byl zájem velmi malý.

„Karviná určitě poskytne dotaci, měla by se pohybovat od 5 do 10 procent, rozhodnuto zatím přesně není. Pochopitelně bychom byli rádi, kdyby i karvinských žadatelů přibylo a doufáme, že výše dotace bude víc motivující," říká mluvčí města Šárka Swiderová.

Orlovští v tuto chvíli jednají o možnostech podpory kotlíkové dotace tak, aby co nejvíce motivovali občany k ekologickému vytápění.

„Zvažujeme finanční podporu a současně bychom občanům rádi někdy od listopadu nabídli možnost, aby si pro informace o kotlíkových dotacích mohli přijít přímo na odbor životního prostředí našeho městského úřadu, kde by jim úředníci poradili a pomohli," podotýká starosta města Tomáš Kuča.