Zákaz vstupu platil od 16. března letošního roku v souvislosti s mimořádnými opatřeními proti šíření pandemie. Obora Hukvaldy musela být uzavřena zejména proto, aby zde nedocházelo k velké koncentraci návštěvníků, kteří areál hojně vyhledávají. Dodržování zásad sociálního distancování a hygienických opatření bude platit i po otevření obory.
Výletníci a turisté budou vyzváni k tomu, aby při procházkách oborou nosili roušky a udržovali minimální dvoumetrový odstup od jiných návštěvníků. Současně platí návštěvní řád, jehož součástí je zákaz jízdy na kole a návštěvy v nočních hodinách.
Uzavření obory nemělo vliv na práci oborníků, kteří dál pečovali o chovanou zvěř a celý areál, který se rozkládá pod zříceninou hradu Hukvaldy na ploše 440 hektarů. Obora bez turistů však měla vliv na chování muflonů a daňků.
„Bylo úplně jiné, než jsme zvyklí. Zvířata klidně ležela podél cest a u krmelců. Ten klid měl na ně určitě pozitivní vliv,“ uvedl oborník Milan Koutný.
OBORA HUKVALDY
Fotogalerie: Hukvaldy
Návštěvníky první květnové dny přivítá zeleň i kvetoucí stromy. „Kvete nám tady jabloňový sad a do května určitě vykvetou i kaštany. Ty jsou symbolem obory a návštěvníci je uvidí už u hlavní brány,“ dodal Koutný, který vyzval k ohleduplnosti návštěvníků nejen k sobě navzájem, ale také k chované zvěři.
Modernizace amfiteátru a jeviště
Od podzimu loňského roku investuje Biskupství ostravsko-opavské s podporou Moravskoslezského kraje do rekonstrukce přírodního amfiteátru a jeviště, které slouží k pořádání kulturních akcí.
Zmodernizované zázemí mělo ještě před prázdninami přivítat koncerty z programu letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Ten byl však s ohledem na aktuální situaci zrušen. „Pokud to situace dovolí, rádi bychom veřejnost pozvali v letních měsících do Hukvaldské obory ke dvěma open air koncertům.“ doplnil ředitel festivalu Jaromír Javůrek.