Lepší počasí být totiž nemohlo. Snad jen výhled na Beskydy proti slunci s lehkým oparem by se dalo hodnotit na jedna mínus.

Nedělní Den věží, kdy se dalo vylézt na normálně nepřístupnou bývalou těžní věž Dolu Barbora nebo si město prohlédnout z věže kostela Povýšení sv. Kříže, navštívily stovky lidí nejen z Karviné, ale i přespolní. Další atrakce pro ně připravili hasiči, kteří lidi pustili do své cvičné věže, a posledním místem byl golfový resort v Lipinách, odkud je krásně vidět po celém osmnáctijamkovém hřišti a na hory.

Před branou Dolu Barbora čekala krátce před desátou hodinou asi padesátka lidí. Plynule ale přijížděli další, celkem jim během dne byly stovky.

Poté, co každý svým podpisem stvrdil, že na dvaapadesát metrů vysokou věž nad výdušnou jámou vyráží na vlastní riziko, mohl vystoupat na plošinu ve výšce 45 metrů, kde ho čekal nádherný rozhled po kraji: okolí šachty, výhled na Beskydy, Havířov, Orlovou, Karvinou, dětmarovickou elektrárnu a těžní věže dalších, ještě činných dolů.

Záchranář: "Je to půl mého života"

Zatímco odvážlivci, kteří museli zdolat 165 příček po pěti žebřících, se kochali pohledem dolů na areál bývalé šachty a okolí, muži, kteří dbali na jejich bezpečí, případně posloužili jako průvodci, vzpomínali na léta, kdy třeba i na této šachtě pracovali.

Tak jako Stanislav Gabzdyl z Orlové. Na Barboře se vyučil, pár let pracoval na povrchu, protože fárat se tehdy smělo až od 21 let.

„Je to půl mého života. Vzpomínek je spousta, víc dobrých než špatných," říká.

Nejen, že v roce 2002 šachtu zavíral, ale od té doby pracuje na její technické likvidaci. „V roce 2010 jsme zasypávali jámu pod těžní věží," připomíná muž, který dnes pracuje jako záchranář pro firmu Diamo, která likviduje stará důlní díla.

Pro bývalé havíře a řadu místních jsou technické památky připomínající hornickou historii tak trochu rutinou, pro přespolní je to tak trochu exotika. V tom dobré slova smyslu, samozřejmě. Například student Radek Zaviačič přijel za svou přítelkyní až z Brna. „Těším se," říkal s trochou obav v hlase a dodal, že jedna vyhlídka mu bude stačit.