Minulý týden už měla tamní správcová Soňa Kavanová naklizeno a připravovala instrukce návštěvníkům, kteří budou poprvé moci přijít 26. května. 

„Stejně jako jinde bude třeba, aby návštěvníci měli na ústech roušky, dezinfekci jim tu podáme a samozřejmě bude nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy, což bude v našich stísněných prostorách trochu problém. I proto budeme provádět pouze malé skupinky,“ říká správkyně selské chalupy z roku 1781.

Úklid po zimě už má za sebou, ještě zbývá přivézt z depozitáři textil a vybavení světnic, a může se instalovat a pak už otvírat.

Obytné místnosti Kotulovy dřevěnky, která má jako jediné stavení v celém kraji doškovou střechu, jsou vybaveny dobovým nábytkem. V interiérech je k vidění řada keramických výrobků z bludovických hrnčířských dílen. Zděná stodola s chlévem v polozapuštěném sklípku ukrývá různá zemědělská nářadí. Součástí hospodářství je větrný mlýnek sloužící k mletí obilí, nejčastěji žita a ovsa. 

Kotulova dřevěnka má otevřeno sezónně od května do konce října. Letos však nemohou návštěvníci čekat žádné akce, které se konaly v minulých letech a byly připraveny a na letošní rok. Koronavirus všechno změnil.

„Akce jsme museli zrušit, budou jen individuální prohlídky,“ říká správkyně Kotulovy dřevěnky Soňa Kavanová.