To tvrdí předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík, ke kterému se připojilo i několik vědců z olomoucké Univerzity Palackého a Ostravské Univerzity.

Podle nich vedení CHKO nekomunikuje s odborníky a udělováním různých výjimek přispívá k likvidaci unikátní přírody. Vedení Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky ale kritiku odmítá, pochybení této instituce neshledalo ani ministerstvo životního prostředí.

„Podle ekologů je nejohroženějším místem oblast kolem Petrových kamenů, kde se nachází lyžařský areál a podnikatelé chtějí středisko vybavit novou sedačkovou lanovkou. Na svahu pod Pradědem zase chtějí modernizovat vlek, což rovněž představuje citelný zásah v chráněné lokalitě, " vyjmenoval kritizované záměry Ondřej Bačík.

Ekologům dále vadí rozrůstání nepůvodního druhu borovice kleče i plánovaná stavba větrné elektrárny na Medvědí hoře.

„Nebýt aktivní účasti několika občanských spolků, v oblasti Petrových kamenů a Pradědu by už jezdily buldozery a evropsky mimořádná příroda by byla poškozena. Přestože se díky podaným odvoláním podařilo projekty zastavit, k poškozování přírody v oblasti Petrových kamenů dochází," komentuje situaci předseda Společnosti Přátel Jeseníků Ondřej Bačík. Spolek má zdokumentovány například úniky olejů u stanice lanovky pod Pradědem.

Vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Michaela Pruknerová by podle kritiků měla zvážit rezignaci. Ekologové a vědci také vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce i šéfa Agentury ochrany přírody a krajiny Františka Pelce, aby se situací v CHKO Jeseníky zabývali.

Šéfka CHKO Jeseníky Michaela Pruknerová námitky aktivistů odmítla a oponuje, že její instituce nevychází vstříc žádným podnikatelům. Odstoupit z funkce nehodlá.

„Za mého vedení nevzniklo žádné nové lyžařské středisko, jako tomu bylo v předchozích letech. Samozřejmě se pracuje na rozšiřování některých středisek, které už ale byly povoleny a ochrana přírody nemá další možnosti, jak to řešit. Výtky považuji za absurdní a rozhodně nevidím žádný důvod k rezignaci," uvedla Michaela Pruknerová.

Ekologové podle ní nepřišli na žádné společné jednání, na které je Správa CHKO Jeseníky několikrát pozvala.

Mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Jana Taušová uvedla, že vedení ministerstva se se zástupci neziskových ekologických organizací a vědců sešlo a situaci v CHKO Jeseníky pečlivě sleduje.

„Podle krajské pobočky ministerstva životního prostředí nebylo dosud shledáno v postupu CHKO Jeseníky pochybení," sdělila Jana Taušová.