VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochromená vlaková doprava dále komplikuje cestování na Karvinsku

Omezení provozu v bohumínské železnici po středečním požáru stále trvá. Spojení s městem zajišťují autobusy.

12.2.2016 AKTUALIZOVÁNO 13.2.2016
SDÍLEJ:

Provoz v bohumínské železniční stanici ochromil požár v Ústředním stavědle. Foto: Deník/Tomáš Januszek

Rozsáhlé omezení železniční dopravy způsobil středeční požár na třech místech v lokalitě bohumínské železniční stanice. Železničáři kvůli tomu ztratili kontrolu nad řízením provozu. Ve čtvrtek dokázali ze stanice pomocí dieselových lokomotiv vyvézt elektrické soupravy, včetně dvou pendolin. Běžný ani provizorní provoz se však zatím obnovit nepodařilo.

Ochromen je úsek mezi stanicemi Ostrava hlavní nádraží, Bohumín, Dětmarovice a Karviná. Vlaky do Polska a z něho jsou vedeny přes stanici Chałupki, spoje na Slovensko nebo do polských Zebrzydowic jezdí odklonem přes Havířov. Ostatní spoje končí v Ostravě, odkud cestující převážejí autobusy.

Omezení se nedotklo jen Bohumíňanů, ale také obyvatel Karviné. „Cestující ze stanice Karviná hlavní nádraží mohou využít kyvadlovou náhradní dopravu do Ostravy hlavního nádraží nebo bez doplatku jízdného využít vlaky přes Český Těšín a Havířov," informují železničáři. Žádná ze zastávek na karvinském nádraží ale není označena jako nástup k náhradní přepravě. Přímo v hale však na cestující čeká informátor, který je nasměruje.

Náhradní autobusová doprava mezi stanicemi Karviná hl. n. Dětmarovice Bohumín Ostrava hl. n. jezdí přes den v 15minutových, o víkendu ve 20minutových intervalech. Vlaky však na autobusy nečekají, proto je nutné využít dřívější spoje náhradní dopravy. Ve večerních hodinách jsou autobusy vypravovány ke konkrétním spojům, které na ně čekají.

Od pátku je zahájen provoz kyvadlové náhradní autobusové dopravy ve 4:15 s odjezdy prvních spojů ze stanic Karviná hl.n. a Ostrava hl.n.. Provoz bude dále v intervalu 15 minut.

Železničáři pracují na obnovení provozu

Už od čtvrtečního rána se železničáři snaží zajistit alespoň částečný provoz na trase skrz Bohumín. Přes stanici chtějí nejdříve vést mezinárodní spoje do a z Polska. Postupně chtějí zajistit provoz i dalších spojů.

„Prozatím zůstává provoz v režimu, jaký byl ve čtvrtek. Stále řešíme provozní záležitosti. Například jak zajíždět do depa, protože to v současné situaci není jednoduché. Přesto se snažíme, aby doprava byla i v těchto podmínkách co nejplynulejší," řekla včera ráno mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Oprava bude dlouhá

Celková oprava poškozeného zařízení ve stanici bude trvat několik měsíců a bude stát desítky milionů korun. Požár totiž na třech místech zasáhl a značně poškodil velmi důležitý provoz stanice. Z provozu bylo vyřazeno ústřední stavědlo, které obsluhuje nejen provoz ve stanici, ale i v širokém okolí na trati mezi Ostravou a Karvinou.

„Jedná se o jakési mozkové centrum, ze kterého je doprava v celé oblasti řízena. Oprava bude velmi náročná a nákladná. My předpokládáme, že náklady přesáhnou zatím odhadnutých sto milionů korun. Kontaktován už byl dodavatel technologie, aby mohlo být přijato provizorní řešení, které by zajistilo provoz po dobu opravy," vysvětlil Deníku mluvčí Správy železniční dopravní cesty Jakub Ptačinský. 

Autor: Libor Běčák

12.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

OSLAVY v bouřlivém duchu se v Modrém domě sice nekonají, ale přípitky se tu podle lahví stojících na stole bezesporu uskutečnily.
3

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

Šéf ANO Andrej Babiš a lídr SPD Tomio Okamura na tiskoých konferencích k volebním úspěchům

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

OBRAZEM: Neházím flintu do žita, říká Herbert Pavera, lídr TOP 09

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Až deváté místo obsadila v Moravskoslezském kraji strana TOP 09, která sice nakonec proklouzla do parlamentu, ale bez poslance z našeho regionu.  

OBRAZEM: Leo Luzar, volební lídr KSČM: Prohráli jsme, je to špatný výsledek

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ V ostravském volebním štábu KSČM panovala v sobotu vpodvečer nepříliš optimistická nálada.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

OBRAZEM: ANO v Ostravě "slavilo" bez svých lídrů

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Oslavy hnutí ANO, které rozložilo svůj „štáb“ v restauraci Ostrawina v Nádražní ulici v centru Ostravy, byly pozvolné. Oslavy krajského úspěchu, který byl ještě výraznější než ten celonárodní, se musely obejit bez prvních pěti mužů na kandidátce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení