„Ano, přijali jsme minulý týden oznámení o možném opakovaném napadení žáka jedné frýdecko-místecké základní školy,“ potvrdila Deníku policejní mluvčí Kateřina Kubzová. Kolegové se podle ní případem zabývají a zjišťují „veškeré skutečnosti“.

Podle dostupných informací si devítiletého chlapce vyhlédla skupinka čtyř starších žáků. Od posměšků a urážek pak přešla ke strkání a vše mělo vyvrcholit přímo ve školní budově fyzickým útokem. Hocha údajně zmlátili a zkopali. Lidé z okolí školy významně ukazují k sousedním ubytovnám.

Zástupce ředitele 6. ZŠ Frýdek-Místek Jaroslav Hrabec nechtěl vzhledem k věku žáků a citlivosti případu události komentovat. Vzkázal jen, že škola nezanedbala žádnou ze svých povinností a postupovala v souladu se školním řádem i krizovými plány.

Obchodní dům na Floře řeší problémy s mládeží nejen zvýšenou ostrahou a represemi, ale i spoluprací s terénními pracovníky. Tento inovativní recept se daří, uvažují proto o něm i další nákupní centra
Party teenagerů se přesunuly z ulic do obchodních center. Z ostrahy mají legraci

„Věřím, že se každá škola, nejen naše, snaží předcházet podobným situacím a chce dětem vytvořit prostředí, kde se budou cítit bezpečně. Daný případ jsme se pokoušeli neprodleně po jeho oznámení prošetřit, rodiče však před jeho uzavřením kontaktovali média,“ řekl Jaroslav Hrabec.

Do případu se vložila Česká školní inspekce, která však také mlčí. Moravskoslezský inspektorát upozornil, že se k jednotlivým záležitostem, zejména takovým, které jsou ve stadiu prošetřování, nemůže vyjadřovat.

Podle pedagogů z Frýdku-Místku, které Deník oslovil, se dnes šikana odehrává z devadesáti procent na slovní, případně elektronické úrovni. Zmiňují například vyhrůžky na sociálních sítích. Pokud jde o fyzické útoky, jsou podle nich rizikové zejména toalety, chodby, schodiště a další školní zákoutí mimo zraky učitelů.

„Když se učitel o šikaně dozví, je třeba ji opravdu důkladně prověřit a zjistit, co se komu stalo. Důležití jsou svědkové,“ upozorňují kantoři. Hovořit však chtějí pouze anonymně. „A je dobře, když po každém napadení, ať už žáka žákem, učitele žákem nebo žáka učitelem, vyšetřuje věc policie,“ dodávají.

Znuděná mládež obtěžuje zákazníky obchoďáků. Ilustrační snímek
Znuděná mládež obtěžuje zákazníky obchoďáků. Situaci řeší i sociální pracovníci

Odbor školství mládeže a tělovýchovy frýdecko-místecké radnice řešil loni školní šikanu dvakrát. „Dochází k ní ojediněle. V jednom případě šlo o ubližování jednoho dítěti druhému v mateřské škole a v dalším o vztahové problémy mezi dětmi na základní škole,“ upřesnila mluvčí magistrátu Jana Musálková Jeckelová.

Doplnila, že podobná šikana se vždy vyšetřuje oficiální cestou, což platí i pro incident na 6. ZŠ Frýdek-Místek.