Kvůli tomu zatím nebyl vyhlášen ani sociální program, který v minulosti už platil, v roce 2013 byl ale pozastaven po dohodě se státem, že se těžba v dole prodlouží. Jenže společnost NWR, majitel OKD, navrhla loni v prosinci uzavřít Důl Paskov už na konci letošního roku. Klesá totiž cena uhlí a náklady na jeho těžbu jsou vysoké. Původně se počítalo s těžbou až do prosince 2017.

„Naším cílem je vyřešit situaci sociálně smírnou cestou do 30. dubna 2016, kdy v tomto čase bude již nutné řešit zaměstnance úseků příprav a ostatních návazných činností," uvedl v prohlášení Rostislav Palička, předseda Základní odborové organizace Odborového svazu hornictví, geologie a naftového průmyslu Dolu Paskov.

V případě, že se sociální program neobnoví nebo nebude uzavřena dohoda o jiné formě uspokojení požadavků zaměstnanců do konce dubna, chystají odboráři podle předsedy Paličky další kroky v souladu se zákony. A to včetně stávky za účelem obrany zájmů zaměstnanců.

„Zaměstnanci na Dole Paskov pracují již od roku 2013 v naprosté nejistotě a pracovní atmosféra mezi zaměstnanci se stále zhoršuje. Žádáme proto ze strany vedení a představenstva OKD, a.s. o urychlené řešení situace na Dole Paskov," doplnil Rostislav Palička.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský dnes Deníku řekl, že vedení společnosti velmi citlivě vnímá rozhodnutí odborové organizace z Paskova, stejně jako celou situaci v tamním dole. „V tomto kontextu vyvíjí i maximální úsilí, aby zajistilo finanční zdroje na pokrytí potřebného sociálního programu. Jakmile budeme znát další strategii, jsme připraveni odborovou organizaci i zaměstnance Dolu Paskov neprodleně informovat," konstatoval mluvčí firmy.

Společnost OKD se potýká s existenčními problémy. Před třemi týdny prohlásil generální ředitel OKD Dale Ekmark, že během několika let by měla OKD opustit zhruba polovina pracovníků s tím, že firma plánuje uzavřít také doly Lazy a Darkov.

Kolik lidí nakonec firmu v příštích letech opustí, má vedení společnosti NWR/OKD oznámit do měsíce. Uvedl to předseda představenstva NWR Gareth Penny na pondělním setkání s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou. O schůzku s nimi požádalo vedení NWR/OKD, aby ministry vlády informovalo o připravovaném restrukturali­začním plánu.

Představitelé kraje trvají na postupném útlumu těžby, vláda už dříve prohlásila, že je připravena se podílet na řešení sociální situace v regionu. Ministr Mládek připomenul, že vládní opatření ve prospěch propuštěných horníků v žádném případě nelze interpretovat jako ochotu poskytnout veřejnou podporu OKD. „Vláda několikrát řekla, že nedá ani korunu akcionářům, ani věřitelům, ani firmě, a na tomto stanovisku se nic nezměnilo," zdůraznil Jan Mládek.