Stát za těžební společnost zaměstnávající 9500 lidí zaplatil již dříve dohodnutých téměř 80 milionů korun. Tyto prostředky použije insolvenční správce na uspokojení věřitelů.
Podle předsedy představenstva společnosti Prisko Mariana Kláska bude prvním úkolem nového majitele prověřit stav hospodaření OKD, podívat se na strategické plány a posoudit, zda a jak se bude postupovat dál v případě uzavírání dolů a další činnosti podniku.

„Při převzetí OKD jsme se zavázali, že vytvoříme rezervy na financování budoucího útlumu dolů ve výši 4,9 miliardy korun, a tyto rezervy samozřejmě tvořit budeme, toto dodržíme,“ řekl Klásek.

OKD. Ilustrační snímek.
OKD shání zaměstnance, zvyšuje náborový příspěvek

Administrativně se původní společnost OKD rozdělila na dvě části. K 27. březnu firma převedla zaměstnance, těžbu a doly právě na dceřinou společnost OKD Nástupnická, na kterou přechází v podstatě veškerá aktiva firmy s výjimkou jasně vymezených pohledávek. Záhy se však přejmenovala na OKD, a.s.

Stará OKD se nově nazývá Správa pohledávek OKD, a.s. Tuto firmu řídí insolvenční správce.

Podpis smlouvy o převzetí těžební firmy OKD společností Prisko. Vlevo výkonný ředitel OKD Boleslav KowalczykZdroj: Deník / Luksza Radek
Foto: Podpis smlouvy o převzetí těžební firmy OKD společností Prisko. Vlevo výkonný ředitel OKD Boleslav Kowalczyk.

Nová společnost OKD má i nové představenstvo, jehož předsedou a výkonným ředitelem je Boleslav Kowalczyk. Předsedou dozorčí rady je Michal Kuča.

Pokud jde o plánovaný útlum dolů, ten by měl být podle předsedy představenstva společnsoti Prisko Mariana Kláska postupný, rozložený až do roku 2026.

„V roce 2023 by měl být uzavřen poslední důl a další tři roky by měla ještě probíhat likvidace,“ řekl Klásek.

Důl Paskov.
OKD se připravuje na likvidaci Dolu Paskov. Obce se bojí kamionů

Kdy budou uzavírány další doly, bude podle něj záležet na aktuálních ekonomických ukazatelích a na tom, co bude pro firmu ekonomicky a technicky vytěžitelné.

„Podle toho se rozhodne, kdy dojde k uzavření dolů Lazy a Darkov, jestli to bude podle původního harmonogramu na konci roku 2018, nebo zda se to posune,“ dodal.
Výkonný ředitel OKD Boleslav Kowalczyk řekl, že firma si uvědomuje, jaké jsou ještě pod zemí zásoby uhlí.

„Je otázka, co nový vlastník, jak se na to bude dívat, protože my bychom chtěli otvírat další části polí, které ještě můžeme, a chtěli bychom ložiska dokopat do úplného konce,“ řekl ředitel.

Uvedl, že jedním z prvních kroků, které musí udělat, bude změna organizační struktury celého OKD, kdy bude zrušeno rozdělení firmy na jednotlivé závody.

„OKD bylo nastaveno na několik šachet na 12 milionů tun těžby. Teď se těží kolem pěti milionů tun, jsme v podstatě jedna šachta, akorát máme trochu více lidí. Pro zaměstnance to v podstatě nebude nic znamenat,“ dodal Kowalczyk.

Důl Paskov.
Piráti sehnali podpisy pro vznik sněmovní komise, která prošetří kauzu OKD