Voda v nádržích Brušperk a Olešná je nyní ke koupání nevhodná.

„V nádrži Olešná došlo ve srovnání s minulým týdnem ke zhoršení kvality vody z důvodu dalšího nárůstu toxických druhů sinic," uvedla ředitelka krajské hygienické stanice Helena Šebáková. V případě Olešné se jednalo o mimořádný odběr vzorků vody na palkovické straně. V Místku, stejně jako na všech třech místech Žermanické přehrady, se kontrola uskuteční v dalším termínu.

Helena Šebáková nicméně upozornila, že v Olešné se koupání na obou místech nedoporučuje. Tato přehrada vykázala zhoršenou jakost vody kvůli sinicím už 9. srpna, předtím byla kontrolována čtyřikrát a vodu měla relativně v pořádku. Vodní nádrž v Brušperku má nyní stejný problém sinice. Vůbec nejhorší situace zde byla na konci června, kdy hygienici upozornili, že pro „mikrobiální znečištění" je voda pro plavce dokonce nebezpečná. Po většinu prázdnin se ale v Brušperku koupat dalo. Nejvhodnější vodu ke koupání má dlouhodobě Žermanická přehrada. Hygienici se od května objevili v Dolních Domaslavicích, Lučině i Soběšovicích už šestkrát a voda v nádrži byla podle nich vždy kvalitnější než ve zbytku regionu.

Přehrada je neláká

Přesto se najde dost lidí, kteří by do této nádrže za žádných okolností nevlezli. „Jako malá jsem se tam koupala, ale teď už se na Žermanice chodím jen opalovat do přírody. Voda je fuj, fuj," prohlásila 25letá Petra z Frýdku-Místku. Opalování u přehrady jí prý ale vyhovuje víc než v aquaparku. „Není tam tolik lidí, člověk má víc prostoru," poznamenala žena.

Na Žermanické přehradě se podle počasí sluní i několikrát za rok. A říká, že k jejím oblíbeným místům patří okolí penzionu v Lučině. „V Žermanické přehradě se nikdy nekoupu, nezdá se mi zrovna čistá. Z Frýdku-Místku tam občas jezdím pouze na kole na výlety," uvedla 18letá Veronika Backová. O rok starší Jan o Žermanicích tvrdí: „Neznám nikoho, kdo by se tam koupal." Na přehradu sice občas jezdí, ale nikdy to není proto, že by si chtěl zaplavat. „Špinavá voda, smrdí to tam. Je to pěkné místo až na tu vodu," pravil.