Jednání o nové vládě jsou u konce. Tak vyzněla zpráva opavské buňky ANO po ukončení hlavních jednání lídrů stran.

„Martin Víteček bude i nadále zastávat post primátora města, stejně post náměstka primátora obhájili Josef Stiborský a Dalibor Halátek. Nově vedení města rozšíří zastupitelé ČSSD a post náměstka byl nabídnut Radimu Křupalovi (ČSSD)," informuje předseda opavského ANO Milan Němec s tím, že dohoda se má realizovat na prosincovém jednání zastupitelstva.

Podle informací Deníku však náměstek Josef Stiborský (KDU-ČSL) chce změny ve vedení města nechat až na příští rok. Ten ale zatím tuto informaci nepotvrdil.

Radim Křupala sice nepovažuje dohodu za oficiálně uzavřenou, do prosincového termínu by se tak podle něj mělo stát. „Za ČSSD dohodu můžeme uzavřít až po projednání v našem výboru místní organizace, který proběhne koncem tohoto týdne. V daném okamžiku máme již na stole návrh koaliční smlouvy, a pokud nenastanou jiné zásadní okolnosti, předpokládám její podepsání v průběhu příštího týdne, tedy s jistým předstihem před prosincovým zastupitelstvem," říká Křupala.

Ve stejném duchu hovoří i Milan Němec. „Nyní si vyjednané podmínky musí odhlasovat jednotlivé kluby uvnitř. Stejně to je i v ANO. Nepředpokládám ale, že by se změny ve vedení neřešily na prosincovém jednání," tvrdí Němec.

Vstup zastupitelů sociální demokracie do koalice nevnímá opavský primátor jako důvod k zásadním změnám v programovém prohlášení. „Pevně doufám, že programové prohlášení nedozná zásadních změn, ale spíše se rozšíří," říká primátor Martin Víteček.

Pro ilustraci, po loňských komunálních volbách má ANO 11 zastupitelů. Druhá ČSSD drží šest křesel. Čtyři zastupitelské mandáty má KSČM a Změna pro Opavu. Tři zastupitelé jsou za starosty, stejný počet mandátů má ODS i KDU-ČSL a Zelená pro Opavu. Dva zastupitelé jsou za koalici Nezávislých, Občanů a Pirátů.

Příští zasedání zastupitelstva proběhne v pondělí 14. prosince.