V hledáčku archeologů je Müllerův dům již od roku 2013. Tehdy byly uskutečněny první sondy, soustavný záchranný výzkum zde ale provádí archeologové Slezského zemského muzea od roku 2015. V těchto dnech už pomalu končí. Jaké přinesl výsledky?
V minulosti byl Müllerův dům součástí areálu opavského přemyslovského hradu, který byl vybudován mezi léty 1377 a 1404 vně hradeb, oddělen od města příkopem s palisádou. Po přestavbě v letech 1607 až 1634 se stal dům součástí lichtenštejnského zámku.
Jejich část bude k vidění v nově zrekonstruovaném Müllerově domě.
Od 13. století až po novověk
Archeologové zde v rámci záchranného výzkumu objevili nálezy datované od 13. století až po novověk. Patřily mezi ně například keramické hrncovité nádoby, pokličky, trojnožky, poháry, džbány, dále kovové předměty, kosti a výrobky z nich a další.
„Nepřímým dokladem o tom, že byl objekt ve středověku využíván jako hradní kuchyně, poskytuje velké množství nalezených zásobnic a zásobnicových hrnců ve středověkých vrstvách, dále také nálezy kostí domácích zvířat zabitých v jatečním věku nebo doklady různých druhů obilnin a semen ovoce," uvedla kurátorka archeologického pracoviště Slezského zemského muzea v Opavě Soňa Králová.
Byly tu objeveny také části pohárů a nádob ze 14. a 15. století, podobné se našly například na Cvilíně nebo Vartnově. Mezi nálezy se objevily i části keramiky se zelenou glazurou, která byla objevena i na jiných místech v Opavě a dovážela se až do Brna.
„Objevili jsme i hračku koníka a také keramické kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského," dodala kurátorka.
Velice zajímavým nálezem je podle ní fragment schránky hřebenatky svatojakubské a ústřice jedlé. „Hřebenatka patří k symbolům svatojakubské pouti do Santiaga de Compostella. Ze zvířecích ostatků dále archeologové upozorňují na nález kostry feny bez hlavy a nebo naopak čtyř psích hlav bez těla.